Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Czeka nas kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia. Sylwester w domu

17.12.2020 15:53 | 26 komentarzy | ska

W swoim wystąpieniu 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił narodową kwarantannę od 28 grudnia do 17 stycznia. Co to oznacza dla obywateli? 

Czeka nas kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia. Sylwester w domu
Minister Adam Niedzielski ogłosił m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się w Sylwestrową noc.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czeka nas kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia. Sylwester w domu

Podczas gdy mija termin zgłoszeń personelu medycznego do pierwszej partii szczepień na koronawirusa, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planach rządu na okres poświąteczny. Od 28 grudnia do 17 stycznia cały kraj obejmie narodowa kwarantanna. Zamknięte będą stoki narciarskie, hotele, galerie handlowe, a także wprowadzone zostaną ograniczenia w przemieszczaniu się w Sylwestra. 

Minister zdrowia ostrzegając przed trzecią falą koronawirusa zapowiedział zamknięcie hoteli także dla ruchu służbowego oraz galerii handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych i drogerii. 

- Co ważne, zbliża się Sylwester i w związku z tym chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu. Takie ograniczenie będzie obowiązywało od godz. 21.00* wieczorem 31 grudnia do godz. 6.00 rano 1 stycznia - powiedział minister Adam Niedzielski. 

*Choć minister podczas konferencji zapowiedział ograniczenia od 21.00, w późniejszych wytycznych podano godz. 19.00 jako rozpoczęcie obowiązywania obostrzeń związanych z poruszaniem się w Sylwestra. 

Ostatecznie należy więc sugerować się wytycznymi ministerstwa na piśmie, w związku z którymi ograniczenia w poruszaniu się będą obowiązywać od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 1 stycznia.

Na czym będzie polegać ograniczenie w przemieszczaniu się? Ministerstwu zależy, aby jak najwięcej osób pozostało w domach w sylwestrowy wieczór. Dlatego za nieuzasadnione wyjście będą groziły mandaty. Według ministra uzasadnione będą np. nagłe wyjścia po zakupy czy do apteki oraz oczywiście wyjścia do pracy.

Jeśli planujecie "domówkę" warto pamiętać, że na takiej imprezie przebywać będzie mogło (jak podczas świąt) maksymalnie 5 osób z innego mieszkania, powyżej liczby domowników (gospodarzy). 


Pytania dziennikarskie do ministra zdrowia

Jak będzie egzekwowany zakaz przemieszczania się w Sylwestra?

Musimy zostać w domu, kto się nie zastosuje naraża się na mandat.

Zakaz obowiązywać będzie tylko w noc sylwestrową? A co z kościołami - jakie będą limity wiernych?

To obostrzenie obowiązuje tylko w noc sylwestrową. Kościoły - obowiązują tam takie obostrzenia jak dotąd.

A w święta Bożego Narodzenia będzie zakaz przemieszczania się?

Na tą chwilę taki scenariusz nie był dyskutowany. Staramy się być przewidywalni, ogłaszamy regulacje z wyprzedzeniem. Chcemy być fair play, ogłaszamy plany dwa tygodnie przed datą ich wprowadzenia

Czy w ferie będzie obowiązywał zakaz wychodzenia dzieci z domu?

Zostaje on utrzymany; mogą się przemieszczać z dorosłymi; wyjątkiem są półkolonie dla klas 1-4.

Granice wiekowe dla dzieci? Aż do 18 roku życia?

Ograniczenie dotyczy dzieci do 16 roku życia.

Szczepionki - czy już 27 grudnia możemy szczepić medyków?

Agencja EMA (ds. leków) podała, że przed świętami będzie decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie. 10 tys. szczepoinek ma być w Polsce już po świętach. Trafią do szpitali, które w największym stopniu uczestniczą w walce z COVID-em.

Czy będzie pomoc finansowa dla stacji narciarskich? Ich właściciele niedawno naśnieżali stoki, a teraz się je pozamyka.

Wicepremier J. Gowin o tym opowie na swojej konferencji, ale będzie dla nich Tarcza.

Co będzie się działo po 17 stycznia?

Odpowiedź będzie podana zaraz po Nowym Roku.

Jaki jest cel zakazu przemieszczania się w Sylwestra?

Celem jest ograniczenie ruchu, mobilności, zgromadzeń znanych z lat poprzednich; zabawa sylwestrowa sprzyja transmisji wirusa.

Jakie kary będą za złamanie regulacji w noc Sylwestrową?

Od strony legislacyjnej poprawiono system kar - grożą za to mandaty. Jednak najgorszą karą jest zachorowanie, ciężka choroba, a nawet śmierć.