Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Polowy zarzuca radnym, że popsuli system odbioru śmieci

17.12.2020 13:30 | 5 komentarzy | ma.w

Prezydent Raciborza wydał komunikat przez swoją rzeczniczkę dotyczący ustaleń sesji nadzwyczajnej. - System gospodarki odpadami zagrożony - twierdzi Dariusz Polowy. Jego zdaniem system jest teraz "wewnętrznie sprzeczny i niemożliwy w pełni do zastosowania".

Polowy zarzuca radnym, że popsuli system odbioru śmieci
Dariusz Polowy w trakcie sesji nadzwyczajnej (zdalnej) 16 grudnia 2020 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O szczegółach prezydent miał powiedzieć w trakcie zdalnej konferencji prasowej. Zaplanowaną na godz. 13 jednak odwołał na kwadrans przed rozpoczęciem.

- Zaplanowana na czwartek 17 grudnia posesyjna konferencja prasowa prezydenta dotycząca systemu gospodarki odpadami z uwagi na złożoność sprawy, a także wagę problemu, który dotyczy wszystkich mieszkańców, zostaje przeniesiona na poniedziałek 21 grudnia na godzinę 9.00 - poinformowała dziennikarzy rzeczniczka magistratu Lucyna Siwek.

Pani rzecznik przesłała mediom komunikat prezydenta miasta.

System gospodarki odpadami zagrożony

W dniu 16 grudnia b.r. na sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym Rada Miasta Racibórz nie podjęła uchwały zaproponowanej przez Prezydenta, zamykającej system gospodarki odpadami w Raciborzu.

System tworzy pięć uchwał podejmowanych w ciągu całego roku. Nie podjęcie ostatniej uchwały spowodowało szereg konsekwencji, w tym m.in. zaburzenie procesu wdrażania tego systemu oraz brak możliwości skorzystania z obowiązkowego zwolnienia dla mieszkańców z tytułu posiadania kompostownika.

Podkreślenia wymaga fakt, że pozostawione elementy starego systemu np. w zakresie stawek za pojemniki, nie będą zgodne od 1 stycznia 2021 r. z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Warto dodać, że radni, podejmując w październiku uchwałę o wzorach deklaracji, a nie podejmując uchwały na ostatniej sesji o metodach i stawkach opłat, spowodowali, że „nowy system” jest wewnętrznie sprzeczny i niemożliwy w pełni do zastosowania.

Rada Miasta, mimo możliwości dokonywania zmian w projekcie uchwały nie wprowadziła na wczorajszej sesji swojej propozycji.

Ma zatem czas do końca bieżącego roku na podjęcie działań zmierzających do doprowadzenia systemu gospodarki odpadami do stanu zgodnego z prawem.


Stanowisko Klubu Radnych Niezależnych Michała Fity dot. dzisiejszego komunikatu prezydenta Dariusza Polowego nawiązującego do sesji nadzwyczajnej

Prezydent Dariusz Polowy, który był inicjatorem wczorajszej sesji nadzwyczajnej, miał możliwość wprowadzenia wszystkich ustawowych zmian, które powinny wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. To on zawnioskował o wycofanie przedmiotowej uchwały z porządku obrad. Była to uchwała, która utrzymywała stawkę 21 zł opłaty śmieciowej dla mieszkańców i zawierała wszystkie ustawowe zmiany, które powinny wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. (tak jak tego chciało 20 na 22 radnych).
Przerzucanie całej winy na radnych jest dowodem na nieudolność prezydenta w procedowaniu uchwał. Nie przewidział innego scenariusza niż ten, który sam założył. Niepokoi także fakt, że prezydent Dariusz Polowy nie zrobił nic przez 2 lata w zakresie uszczelnienia systemu gospodarki odpadami, winiąc innych za to, że w ostatnim roku wpływy do budżetu z tego tytułu z nieruchomości niezamieszkałych przyniosły tak dużą stratę.
Apelujemy do prezydenta Dariusza Polowego o

  • podjęcie natychmiastowych działań w zakresie uszczelnienia systemu gospodarki odpadami między innymi zgodnie z przedłożoną przez nas interpelacją z 26.10.2020 r.
  • oraz dostosowanie harmonogramu odbioru odpadów z części niezamieszkałej do faktycznie złożonych deklaracji.

Anna Szukalska
Justyna Poznakowska
Marian Czerner
Michał Szukalski
Dawid Łomnicki

Ludzie:

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz