Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Z Koszęcina do Raciborza. Zespół "Śląsk" oddaje krew i osocze [ZDJĘCIA]

17.12.2020 12:10 | 0 komentarzy | żet

17 grudnia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu gościło wyjątkowych dawców - artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Z Koszęcina do Raciborza. Zespół "Śląsk" oddaje krew i osocze [ZDJĘCIA]
Artystka chóru zespołu "Śląsk Iwona Pasterny oddała w Raciborzu krew i osocze.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krystian Olszowski, Robert Przewoźnik, Marek Feret i Iwona Pasterny to artyści ZSPiT "Śląsk", którzy przyjechali do Raciborza oddać krew i osocze. Wszyscy mają już za sobą zakażenie koronawirusem. - W naszym gronie mieliśmy to szczęście, że przechorowaliśmy to jak mocniejszą grypę i udało nam się szybko wrócić do zdrowia - mówi Krystian Olszowski, tancerz "Śląska". Potwierdza to Iwona Pasterny, artystka chóru. - Ja przeszłam to w miarę gładko, gorzej zniósł to mój mąż - mówi pani Iwona.

Dyrektor RCKiK w Raciborzu Gizela Kowol z artystami Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk": tancerzem Krystianem Olszowskim, artystką chóru Iwoną Pasterny, muzykiem orkiestry Markiem Feretem i tancerzem Robertem Przewoźnikiem.

Członkowie "Śląska" przyjechali do Raciborza w następstwie kontaktów, jakie RCKiK nawiązało z dyrektorem zespołu. - O Raciborzu zaczęło być głośno, bo przez bardzo długi czas przodowaliśmy w poborze osocza od ozdrowieńców - mówi dyrektor RCKiK w Raciborzu Gizela Kowol. - Dziś jesteśmy tu w kameralnym gronie, ale w przyszłości krew i osocze oddadzą kolejni artyści z naszego zespołu - zapowiada K. Olszowski. - Jesteśmy dumni, że zespół "Śląsk" chciał się z nami podzielić tym bezcennym darem - mówi G. Kowol.

Dyrektor raciborskiego centrum krwiodawstwa przypomina, że osocze pobrane od dawców z naszego regionu pomogło uratować wiele osób chorych na COVID-19. Jednocześnie G. Kowol przyznaje, że choć w minionych latach okres świąteczny był czasem, kiedy zapotrzebowanie na krew było mniejsze niż w innych miesiącach, to w tym roku jest inaczej. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w wielu szpitalach przez kilka miesięcy nie realizowano planowych zabiegów, dlatego teraz są one wykonywane nawet w okresie świąteczno-noworocznym. Stąd apel kierowany przez dyrektor RCKiK w Raciborzu do wszystkich osób o oddawanie krwi i osocza. - Przed świętami możemy robić zakupy we wszystkich sklepach, ale nigdzie nie znajdziemy stoiska, na którym można kupić krew - kończy G. Kowol.


Zobacz również:


Kto może oddać osocze? Jak to zrobić?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy.
  • są w wieku 18-65 lat.

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Zaleca się wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu oraz jego oddziałami terenowymi, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Podajemy namiary na RCKiK w Raciborzu oraz jego oddziały terenowe: Racibórz - 32/415 20 88 wew. 2 (od pon. do pt. w godz. 7.30 - 14.00), Rybnik - tel. 32/422 41 33 (od pon. do pt. w godz. 7.30 - 14.00), Wodzisław Śl. - tel. 32/746 74 71 (od pon. do pt. w godz. 7.00 - 13.30), Jastrzębie-Zdrój - tel. 32/440 25 50 (od pon. do pt. w godz. 7.00 - 13.30).