Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Gaz-System odstąpił od dwóch umów z Rafako. Kary umowne opiewają na kilkadziesiąt milionów złotych

16.12.2020 14:45 | 0 komentarzy | żet

Fatalne wieści dla raciborskiego Rafako S.A. Gaz-System S.A. domaga się zapłaty niespełna 54 mln zł z tytułu kar umownych oraz zwrotu 32,7 mln zł nierozliczonych zaliczek.

Gaz-System odstąpił od dwóch umów z Rafako. Kary umowne opiewają na kilkadziesiąt milionów złotych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogromne kary i nierozliczone zaliczki

Zarząd Rafako informuje o odstąpieniu przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. od umów zawartych z Rafako, których przedmiotem była budowa gazociągu Goleniów - Płoty oraz budowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu.

Gaz-System S.A. wskazuje, że odstąpienie od umowy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie Rafako, czego konsekwencją jest naliczenie kar umownych za niewykonanie przez Rafako zamówień:

  • 33,916 mln zł za Tłocznię Kędzierzyn
  • 20,512 mln zł za gazociąg Goleniów-Płoty.

Oprócz tego Gaz-System S.A. domaga się zwrotu nierozliczonych zaliczek na łączną kwotę 32,750 mln zł.

- Na chwilę obecną Emitent (Rafako S.A. - red.) analizuje zasadność odstąpień od Umowy Goleniów oraz Umowy Kędzierzyn, jak i naliczenia kar umownych i żądania zwrotu zaliczek oraz ich wysokości. Emitent analizuje również kwestię zasadności objęcia wskazanych wierzytelności układem z mocy prawa - czytamy w raporcie bieżącym Rafako S.A., podpisanym przez prezesa Mariusza Zawiszę oraz wiceprezesa Jarosława Pietrzyka.

Rafako miało zarobić grube pieniądze

Przypomnijmy, umowa na budowę gazociągu Goleniów-Płoty została zawarta przez Rafako i Gaz-System w maju 2018 r. Rafako S.A. zobowiązało się wybudować w ciągu dwóch lat gazociąg, w zamian za co miało otrzymać 153,617 mln zł (brutto). Umowę na budowę Tłoczni Kędzierzyn podpisano w lutym 2019 r. Rafako zobowiązało się zrealizować przedmiot umowy w ciągu 25 miesięcy. W zamian za realizację przedsięwzięcia miało otrzymać 207,5 mln zł (brutto).

Dodajmy, że kondycja finansowa Rafako S.A. jest fatalna. Firma przechodzi przez proces restrukturyzacji. W zakładzie przeprowadzane są zwolnienia grupowe, które docelowo mają objąć grupę 400 pracowników.


Zobacz również: