Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Będą szukać martwych dusz

23.12.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha zapowiada uszczelnienie systemu poboru opłat za śmieci. Jaki jest plan samorządu w tym zakresie?

Będą szukać martwych dusz
Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W większości gmin powiatu raciborskiego pojawia się temat związany z nowymi stawkami za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. Dzieje się tak z racji dobiegających końca rocznych umów z firmami, które dotychczas realizują w poszczególnych miejscowościach tę usługę. Temat również wybrzmiewa w Kuźni Raciborskiej, choć tam kwestia śmieciowa jest inaczej załatwiona. Przypomnijmy, ta gmina, jako jedyna w powiecie raciborskim, sama reguluje gospodarkę odpadami bez zlecania wywozu prywatnej firmie. Taką możliwość daje prawo, które obowiązuje od 2017 r. i tzw. zamówienia in house (wewnętrzne). Daje to możliwość rezygnacji z przetargu i zlecenia zadania samorządowej spółce. W Kuźni tą działką zajmuje się Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Burmistrz Paweł Macha nadmienił na ostatniej sesji rady miejskiej, że wspólnie z prezesem GPWiK Radosławem Kasprzykiem objeżdża regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych, poszukując tej, która zaproponuje najatrakcyjniejsze dla gminy stawki. – Przygotowujemy się na 2021 rok, negocjujemy ceny odbioru śmieci – relacjonował włodarz, zapowiadając, że o konkretach poinformuje niebawem.

Burmistrz wyjawił również, że urząd jest w trakcie tworzenia oprogramowania, które pozwoli na prześwietlenie rzetelności deklaracji śmieciowych wpływających od mieszkańców do urzędu. – Będziemy starali się zawalczyć z luką między liczbą zameldowanych osób, a osób składających deklaracje. Będziemy szukali tych martwych dusz. I sprawdzali przed zaproponowaniem stawki liczbę osób, które solidarnie płacą, w stosunku do liczby osób, które powinny płacić, ale gdzieś się pogubiły. Będziemy starali się je odszukać – wyjaśnił burmistrz Macha.

Ilu mieszkańców nie płaci za śmieci? Konkretne liczby na sesji nie padły. Sprawdziliśmy natomiast informacje zapisane w corocznym raporcie o stanie gminy Kuźnia Raciborska. Tam wskazano, że na koniec 2019 roku zameldowanych w gminie było 11 128 osób, zaś liczba złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w tym samym czasie wynosiła 2 080 i obejmowała 8 530 mieszkańców. Wnioski? Prosty rachunek pokazuje, że rok temu w gminie prawie 2600 osób nie uiszczało podatku śmieciowego.

(mad)

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Radosław Kasprzyk

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej