Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Spotkanie ważniejsze niż konsultacje społeczne

22.12.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Rudniczanie, szczególnie ci mieszkający w północnej części gminy, chcą spotkania w sprawie projektowanego nowego mostu nad Odrą w nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 421 na terenie gmin Rudnik i Nędza. Temat poruszył radny Łubowic Krzysztof Badurczyk.

Spotkanie ważniejsze niż konsultacje społeczne
Radny Krzysztof Badurczyk.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ważne spotkanie

Radny Badurczyk zawnioskował na sesji rady gminy o zorganizowanie spotkania w sprawie projektowanego mostu. Miałoby się odbyć w towarzystwie inwestora oraz projektanta. Pomysł popiera przewodniczący rady Ireneusz Jaśkowski, którego zdaniem, we wstępnej koncepcji nie uwzględniono wjazdów i zjazdów na ścieżki rowerowe z dróg bocznych. – To by było, wydaje mi się uzasadnione, że można byłoby wjechać na tę ścieżkę z bocznej drogi, a nie tylko z jednego końca i drugiego – wyjaśniał swoją myśl, przy czym zaznaczył, że swoje uwagi zgłosił już do projektu. Było to możliwe w chwili prowadzonych konsultacji, które trwały do 18 listopada. Przewodniczący podał pomysł, by spotkanie zorganizować w formie online.

Wicewójt Rudnika Tomasz Kruppa odpowiadał, że urzędnicy pytali już o możliwość spotkania, o którym wspomniał radny Badurczyk. Wyjaśnił jednak, że ze względu na pandemię koronawirusa wówczas nie było zainteresowania z drugiej strony. Wicewójt dodał, że będzie pytał ponownie o możliwość spotkania, już w formie online.

Krzysztof Badurczyk ocenia, że spotkanie nawet w formie zaproponowanej przez przewodniczącego Jaśkowskiego daje znacznie więcej niż konsultacje społeczne. Wskazał, że podczas takich rozmów mogłyby pojawić się cenne uwagi względem projektowanej przeprawy. – Podejrzewam, że w trakcie konsultacji wpłynęło bardzo mało wniosków, uwag – akcentował radny. Dodał natomiast, że jego uwagi, które zgłosił w trakcie konsultacji, dotyczyły ulicy Wolności w Łubowicach.

Co to za most?

Przypomnijmy, przedmiotem inwestycji jest budowa mostu nad rzeką Odrą wraz z odcinkiem drogi łączącej ul. Młyńską w Grzegorzowicach z ul. Raciborską w Ciechowicach. W ramach zadania planowana jest również budowa rond, chodników, ścieżek rowerowych oraz dróg lokalnych, stanowiących dojazd do pól. Przeprawa ma znów połączyć dwie gminy powiatu raciborskiego: Nędzę i Rudnik. Obecnie trwają prace projektowe. Za kwotę 2 mln 405 tys. zł (brutto) prowadzi je IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo z Wrocławia w partnerstwie z IDOM Consulting, Engineering, Architecture z Hiszpanii. Inwestorem zadania jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Wykonanie zadania ma nastąpić do 15 grudnia 2021 r.

(mad)

Ludzie:

Ireneusz Jaśkowski

Ireneusz Jaśkowski

Przewodniczący rady gminy Rudnik.

Krzysztof Badurczyk

Krzysztof Badurczyk

Radny gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik