Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Kierownik kontra radni czyli długa dyskusja o podtopieniach w Krzanowicach. Co wynikło z rozmów?

21.12.2020 13:00 | 0 komentarzy | mad

W Krzanowicach powrócił temat podtopień, do których doszło w październiku. O problemie rozmawiano na sesji rady miejskiej z Jarosławem Bencalem, kierownikiem nadzoru wodnego w Głubczycach. Najwięcej pytań do gościa miał przewodniczący rady miejskiej, sołtys zalanej miejscowości, a zarazem prezes OSP Krzanowice Jan Długosz.

Kierownik kontra radni czyli długa dyskusja o podtopieniach w Krzanowicach. Co wynikło z rozmów?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Planowane prace i pomysły radnych

Kierownik zapowiadał, że w przyszłości będą realizowane kolejne prace na zbiorniku i potoku Biała Woda. Mowa m.in. o wycinkach drzew. Nie chcąc zdradzać szczegółów prac, jakie rodzą się w jego głowie, wyjawił, że myśli, aby poszerzyć odcinek potoku Biała Woda w okolicach kościoła filialnego św. Mikołaja (tzw. Mikołaszek). Powód? Teren ten jest narażony na podtopienia, ponieważ położony jest nisko.

Podczas obrad przewodniczący Długosz zainicjował temat, aby zamontować na zbiorniku urządzenie, które mogłoby informować w przyszłości przedstawicieli gminy, ale i nadzoru wodnego w Głubczycach o tym, że zbiera się woda w zbiorniku. Miałoby to wspomóc w ewentualnym przygotowaniu się służb, w tym strażaków ochotników, że będzie potrzebna interwencja. Temat podjął burmistrz Andrzej Strzedulla. Jak wskazał, w chwili ostatniego wezbrania urzędnicy o problemie dowiedzieli się dopiero rankiem, kiedy podjechali na zbiornik (dzień wcześniej wieczorem burmistrz również wizytował zbiornik i wówczas zagrożenie nie było widoczne). W chwili, kiedy byłoby stosowne urządzenie raportujące o piętrzeniu wody, można byłoby zareagować inaczej. Jarosław Bencal odpowiadał, że temat ten jest jak najbardziej do dyskusji.

Radny Józef Kocem zastanawiał się z kolei czy nie warto byłoby pochylić się nad pogłębieniem zbiornika. Kierownik Bencal wyjaśniał, że w skali pojemności zbiornika, byłyby to ilości śladowe, nieznacznie wpływające na całość.

Przewodniczący przekonany w 60 procentach

Po długiej dyskusji zakończył ją przewodniczący Jan Długosz. – Powiedzmy, że w 60 procentach mnie pan przekonał – zwrócił się do goszczącego na obradach Jarosława Bencala, jednocześnie dziękując mu za udział w sesji.

Dawid MacheckiLudzie:

Jan Długosz

Jan Długosz

Przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach, sołtys Moravi 

Józef Kocem

Józef Kocem

Radny gminy Krzanowice

Piotr Jureczka

Piotr Jureczka

Radny gminy Krzanowice

Wojciech Błajda

Wojciech Błajda

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krzanowicach