Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy narzekają na koksownię, miasto chce zwalczać smog

Mieszkańcy narzekają na chemiczny, drażniący zapach, za który, ich zdaniem, odpowiada koksownia. Miasto odpowiada, że przede wszystkim chce ograniczyć niską emisję.

Mieszkańcy narzekają na koksownię, miasto chce zwalczać smog
zdjęcie poglądowe

RADLIN Przypomnijmy, że podczas wizyty na sesji rady miejskiej w Radlinie, przedstawiciele JSW Koks stanowczo zapewniali, że ich zakład nie jest źródłem uciążliwości zapachowych, na które uskarżają się radlinianie. Podkreślili, że do powyższego wniosku doszli po dogłębnej analizie treści nadesłanych skarg i opinii mieszkańców oraz faktów dotyczących technologii prowadzenia procesu koksowania węgla i oczyszczania produktów ubocznych jego przerobu. Dyrektor koksowni Krzysztof Gozdek zauważył, że źródłem zapachów nie może być koksownia z uwagi na ciągły i nieprzerwany charakter procesu technologicznego. – Zakład prowadzi działalność zgodnie z wymaganiami Ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz innych aktów prawnych z nią związanych – podkreślał z kolei rzecznik prasowy Roman Brańka. Dodał, że organy ochrony środowiska nie stwierdziły potrzeby dostosowania instalacji zakładu do wymogów unijnych, ponieważ wszystkie najlepsze dostępne techniki są od lat stosowane w układach technologicznych zakładu.

Winny smog?

Zdaniem przedstawicieli JSW Koks, trudno jest jednoznacznie wskazać konkretny zakład odpowiedzialny za powstawanie uciążliwości. – Nasycenie terenu Radlina przemysłem, w tym wydobywczym i przetwórczym jak i hałdami pogórniczymi, w tym płonącymi, jest bardzo duże – zauważyli podczas obrad. Roman Brańka podkreślił również, że obszar Radlina i jego okolic to jeden z najbardziej dotkniętych zjawiskiem smogu terenów Polski. Przypomniał, że to zjawisko związane jest ściśle z tzw. niską emisją substancji lotnych powstających podczas spalania paliw stałych, w tym głównie węgla w paleniskach domowych. – Z informacji prasowych oraz opierając się na wynikach prowadzonych kontroli spalanych paliw w gospodarstwach indywidualnych, nadal można spotkać się ze spalaniem śmieci w domowych instalacjach grzewczych, co drastycznie wpływa na stan zanieczyszczenia powietrza oraz emisję szczególnie szkodliwych związków, w tym rakotwórczych – mówił Roman Brańka. – Znaczącą część smogu stanowią też spaliny wydzielane przez środki transportu – dodał.

Nie mogą kontrolować, tylko występować o kontrole

Zapytaliśmy radliński magistrat, w jaki sposób zamierza śmierdzący problem mieszkańców rozwiązać? – Zakłady przemysłowe, które działają na terenie Radlina, nie podlegają w żaden sposób naszemu nadzorowi w zakresie ochrony środowiska – odpowiada zastępca burmistrza Zbigniew Podleśny. – Mimo że jesteśmy organem administracji publicznej, to nie mamy żadnych kompetencji w zakresie kontroli przestrzegania norm, technologi w jakimkolwiek zakładzie – dodaje. Zastępca burmistrza podkreśla jednak, że urząd stoi na straży jakości życia mieszkańców, dlatego różnorodne działania podejmuje. Wymienia, że magistrat występował w przeszłości (i w przyszłości nie wyklucza takiego rozwiązania) do organów, które ustawowo pełnią nadzór zakresie ochrony środowiska nad instalacjami przemysłowymi np. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o kontrole. Dla przykładu Zbigniew Podleśny przypomina działania urzędu w sprawie czarnego pyłu, który emitowany był przez hałdę.

Ekologiczne inwestycje

– Musimy się skupić na aspekcie ograniczenia smogu na terenie naszego miasta – mówi zastępca burmistrza. Wyjaśnia, że przede wszystkim ta kwestia leży w gestii urzędu. Chodzi o m.in. wymianę źródeł ogrzewania w gospodarstwach domowych. Magistrat zamierza od przyszłego roku uruchomić nowy program eko-dotacji. Nie wiadomo jaka kwota zostanie przeznaczona na ten cel w budżecie miasta na 2021 r. Uchwała będzie dopiero przyjmowana podczas grudniowej sesji i to wtedy ostatecznie okaże się na realizację ilu ekologicznych inwestycji starczy przeznaczonych środków. Pewne jest jednak to, że wysokość dotacji będzie mogła wynieść 50% poniesionych kosztów jednak nie więcej niż 5 tys. zł. – Ponadto od końca października zaczął u nas działać punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze – przypomina Zbigniew Podleśny. Działalność punktu jest wynikiem porozumienia, jakie miasto zawarło z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Radlinianie w punkcie mogą uzyskać m.in. pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie. – Działamy na tyle, na ile pozwala nam prawo i nasze kompetencje – zapewnia Podleśny.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mrv (188.137. * .214) 22.12.2020 09:56
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Od lat wiadomo, że w Radlinie śmierdzi i wiadomo też dlaczego.