Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Michał Woś w kontrze do premiera Morawieckiego. "To nie jest żaden sukces"

11.12.2020 14:27 | 21 komentarzy | żet

- To nie jest żaden sukces, to jest po prostu błąd. Zgodziliśmy się na świstek deklaracji politycznych, na kawałek papieru. Konkluzje nie są prawem - w tych słowach Michał Woś skomentował kompromis ws. powiązania praworządności z wydatkowaniem funduszy unijnych, wynegocjowany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Michał Woś w kontrze do premiera Morawieckiego. "To nie jest żaden sukces"
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Premier ogłosił sukces

- Jest to ważny dzień. Ustaliliśmy dobry rozdział tematów praworządności, budżetu i mechanizmów w UE, które mają to zagwarantować. Są zapisy, na których nam zależało. Walczymy o nasze prawa i jasność prawa. To wszystko było możliwe dzięki współpracy V4 - powiedział w czwartek 10 grudnia premier Mateusz Morawiecki, komentując zakończenie tzw. sporu o powiązanie zasady praworządności z przyznawaniem i wydatkowaniem środków unijnych.

Polska i Węgry groziły zawetowaniem budżetu i funduszu odbudowy wspólnoty, jeśli uruchomienie tych środków zostanie powiązane z tzw. zasadą przestrzegania praworządności.

W trakcie posiedzenia Rady Europejskiej wypracowano kompromisowe konkluzje, na które zgodziły się Polska i Węgry. Premier Mateusz Morawiecki stoi na stanowisku, że rozporządzenie Komisji Europejskiej ws. praworządności będzie stosowane tylko wtedy, gdy będzie ono zgodne ze wspomnianymi konkluzjami Rady Europejskiej. - Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, bo ustaliliśmy dobry rozdział tych tematów praworządności, budżetu i mechanizmów, które to gwarantują - powiedział M. Morawiecki po zakończeniu szczytu Rady Europejskiej.

Solidarna Polska przeciwko

Przeciwko powiązaniu funduszy unijnych z przestrzeganiem zasady praworządności bardzo aktywnie opowiadała się Solidarna Polska ze Zbigniewem Ziobrą na czele. Poitycy SP stoją na stanowisko, że premierowi Mateuszowi Morawieckiemu nie udało się rozwiązać problemu.

- Rozporządzenie warunkujące korzystanie z należnego Polsce budżetu Unii Europejskiej od arbitralnej, politycznej i ideologicznej oceny Komisji Europejskiej niestety wejdzie w życie. Wynegocjowane Konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska. Stwierdzał to wielokrotnie w swoim orzecznictwie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdził Zbigniew Zioboro.

W podobnym tonie wypowiedział się w mediach społecznościowych wiceminister sprawiedliwości i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Woś. - Nieprawda, że mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami. Konkluzje Rady Europejskiej nie mają znaczenia dla treści i interpretacji rozporządzenia - nie są prawem. KE może działać wbrew konkluzjom (tak orzekł TSUE np w sprawie dot.imigrantów C-643/15) - stwierdził M. Woś.

- Rozporządzenie o warunkowości, które może być taką ideologiczną pałką do używania przez instytucje europejskie, nie zmieniło się ani o przecinek - powiedział M. Woś w wywiadzie na antenie Radia Plus. - To nie jest żaden sukces, to jest po prostu błąd. Zgodziliśmy się na świstek deklaracji politycznych, na kawałek papieru. Konkluzje nie są prawem - dodał M. Woś.

Stanowisko Solidarnej Polski rodzi otwarte pytanie o pozostanie tego ugrupowania w rządzie Zjednoczonej Prawicy.

Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości