Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Mszana z wyższą stawką za śmieci? To niemal pewne

09.12.2020 12:45 | 0 komentarzy | art

Wiele wskazuje na to, że od przyszłego roku mieszkańcy gminy Mszana zapłacą za śmieci wyższą niż do tej pory opłatę. Gmina właśnie rozstrzyga przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Zgłosiła się jedna firma. Ze złożonej przez nią oferty wynika, że od stycznia stawka może wzrosnąć z obecnych 21 zł do 25 zł od osoby miesięcznie. 

Mszana z wyższą stawką za śmieci? To niemal pewne
Śmieci znów zdrożeją. Tym razem w gminie Mszana. Fot. Internet
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jedyną firmą, która złożyła ofertę na umowę mającą obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r., jest Eko-Glob z Bełsznicy. Swoją usługę w kwestii odbioru i zagospodarowania odpadów od mieszkańców wycenił na kwotę 2 mln 38 tys. zł brutto. Jeśli gmina podpisze umowę - a nic nie wskazuje na to, żeby miało być inaczej, skoro do przetargu i tak żadna inna firma się nie zgłosiła - to nowa stawka, która będzie obowiązywać od stycznia, wyniesie 25 zł od osoby miesięcznie w przypadku prowadzenia selekcji odpadów na nieruchomości. Tak wynika z projektu uchwały, która ma być głosowana przez Radę Gminy w Mszanie 22 grudnia. - Obecnie stawka wynosi 21 - przypomina Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie. I jest jedną z najniższych w powiecie wodzisławskim. 

Przypomnijmy, że stawka tzw. opłaty śmieciowej opłacanej przez właścicieli nieruchomości za wszystkie osoby zamieszkujące na tej nieruchomości, musi odzwierciedlać wszystkie koszty ponoszone przez gminę z tytułu odbioru i zagospodarowania odpadów, również administracyjne. Stawka nie może być ani niższa, ani wyższa, choć zdarzało się już w przeszłości, że nieliczne gminy pokrywały z własnego budżetu część stawki.

Warto zauważyć, że urzędnicy z Mszany - na podstawie tego co dzieje się w sąsiednich gminach - zakładali nawet wyższy wzrost składki. Założyli bowiem, że na umowę z wykonawcą usługi na 2021 r. gmina wyda maksymalnie 2 mln 313 tys. zł. Tymczasem Eko-Glob złożył ofertę o prawie 300 tys. zł tańszą.