środa, 20 października 2021

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Rząd uruchamia Fundusz Inwestycji Lokalnych. 83 miliony złotych dla naszego regionu

08.12.2020 16:13 | 0 komentarzy | żet

Wsparcie finansowe dla samorządów ma pomóc w walce z gospodarczymi skutkami epidemii COVID-19.

Rząd uruchamia Fundusz Inwestycji Lokalnych. 83 miliony złotych dla naszego regionu
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inwestycje, które pozwolą ochronić miejsca pracy

- Skończyliśmy z logiką Polski a,b i c. Polska ma się rozwijać jednakowo. Te inwestycje pozwolą ochronić miejsca pracy. To właśnie Polska ma drugie najniższe bezrobocie w UE. To też dlatego, że niemal natychmiast uruchomiliśmy ten fundusz. Te wszystkie inwestycje mają spowodować, że Polska będzie jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla nowych inwestorów. Jestem przekonany, że tą fazą rozwoju gospodarczego będzie fala silnego odbicia gospodarczego po COVID-19 wraz ze szczepionkami - powiedział premier Mateusz Morawiecki 8 grudnia podczas konferencji prasowej poświęconej Funduszowi Inwestycji Lokalnych.

12 miliardów złotych

Wartość Funduszu Inwestycji Lokalnych to około 12 mld zł. Połowa tej kwoty została rozdzielona pomiędzy samorządy na podstawie algorytmu, który uwzględniał m.in. wydatki majątkowe samorządów, a także ich zamożność. Druga połowa została rozdzielona na wniosek jednostek samorządu terytorialnego, które wnioskowały o wsparcie na konkretne zadania. Przy rozdziale środków kierowano się  takimi kryteriami jak: kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności oraz ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczbę osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Na co można wydać te pieniądze?

Pieniądze z Fundusz Inwestycji Lokalnych trafią do gmin, miast na prawach powiatu oraz powiatów ziemskich. Narzędzie jest określane również mianem "Tarczy samorządowej". Jego celem jest wsparcie samorządów w działaniach inwestycyjnych, które w obliczu kryzysu gospodarczego i malejących wpływów budżetowych, mogłyby zostać zaniechane. Środki można przeznaczyć m.in. na remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, przebudowę dróg, a taże jako wkład własny do inwestycji opierających się o finansowanie zewnętrzne. Pośrednio wsparcie trafi również do firm, które będą realizować inwestycje. Wsparcie jest bezzwrotne.

Ile dla naszego regionu?

Nieoficjalnie ustaliliśmy, ile pieniędzy otrzymają samorządy z naszego regionu. Lista jest długa, choć nie we wszystkich gminach zostaną zrealizowane inwestycje z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Powiat rybnicki

Powiat rybnicki otrzyma 4 mln zł wsparcia na rozbudowę wiaduktu nad torami kolejowymi w Czerwionce-Leszczynach (4 mln zł).

10 mln zł trafi do Rybnika na budowę hospicjum stacjonarnego przy ul. Barbórki.

Gmina Świerklany zaplanowała rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Na ten cel otrzyma 5 mln zł wsparcia.

630 tys. zł trafi do Czerwionki-Leszczyn na termomodernizację ośrodka zdrowia w Przegędzy.

Gaszowice otrzymają 3,5 mln zł na rozbudowę zespołu szkolno-przedszkolnego w Szczerbicach.

Gmina Lyski planuje wydać przeszło 2 mln zł na termomodernizację przedszkola w Suminie oraz przebudowę ulic Jankowickiej w Zwonowicach, a także Łącznej i Łąkowej w Nowej Wsi.

Powiat raciborski

Do Raciborza trafi 6 mln zł, które zostaną przeznaczone na modernizację trzech obiektów oświatowych. Inwestycja ma być połączona z budową parku edukacyjno-sensorycznego, placu zabaw oraz strefy relaksu.

Aż 4 miliony złotych otrzyma Kornowac na rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowie o nowe przedszkole i salę gimnastyczną.

Do Krzyżanowic trafi 1,5 mln zł na utworzenie Centrum Turystyki w byłej roszarni.

Kuźnia Raciborska otrzyma 450 tys. zł na budowę nowej drogi w Kolonii Renerowskiej (droga umożliwi dojazd do nowych działek przeznaczonych pod budownictwo).

Nędza może liczyć na przeszło 600 tys. zł. na termomodernizację budynków miejscowej szkoły.

Powiat wodzisławski

Miliony trafią również do powiatu wodzisławskiego. 8 mln zł otrzyma Pszów na budowę nowego przedszkola.

Do Radlina trafi prawdopodobnie 4,5 mln zł na przebudowę wiaduktu oraz budowę żłobka. Rydułtowy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1 mln zł modernizację Szkoły Podstawowej nr 2.

Wodzisław Śląski otrzyma 3,36 mln zł na przebudowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Gmina Godów wykorzysta 720 tys. zł na przebudowę budynku użyteczności publicznej w Skrzyszowie.

Z kolei gmina Gorzyce otrzyma 2,5 mln zł na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Olzie

Gmina Lubomia wyda 1,2 mln zł rządowego wsparcia na budowę PSZOK-a.

Jastrzębie-Zdrój, Żory i powiat mikołowski

Do Żor trafi 6,8 mln zł na budowę nowej drogi, która połączy ulice Fabryczną i Boczną.

Z kolei miasto Jastrzębie-Zdrój otrzyma 6 mln zł na przebudowę skrzyżowania ulic Armii Krajowej i Ranoszka.

Na inwestycje w powiecie mikołowskim zaplanowano 8 mln zł.


Komentarz senator Ewy Gawędy:

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to bezzwrotne wsparcie m.in. na edukację, cyfryzację, remonty szpitali i dróg, budowę żłobków, przedszkoli, nowe miejsca pracy. Pieniądze te mają nam pomóc w walce z gospodarczymi skutkami COVID-19. Bardzo się cieszę, że na inwestycje dla samorządów z mojego okręgu zostanie przekazana kwota 50 648 100 zł, a dla całego okręgu nr 30 kwota 83 917 709 zł.


Komentarz posła i wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia:

Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, samorządy będą miały możliwość realizacji szeregu projektów, które wpłyną na poprawę życia mieszkańców. W naszym okręgu będzie to ponad 20 inwestycji - głównie w infrastrukturę drogową i komunalną. Tak dużego zastrzyku bezzwrotnej gotówki dla polskich samorządów jeszcze nie było.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości