Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Patrol

Policjanci skorzystali z nowych przepisów i pomogli bitej kobiecie

08.12.2020 14:11 | 1 komentarz | ska

Policjanci z Jastrzębia-Zdroju wydali wobec 77-letniego jastrzębianina nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. Mężczyzna ma już sądowy wyrok za znęcanie się nad małżonką z warunkowym zawieszeniem kary. Podjęcie takiej decyzji przez policjantów było możliwe dzięki nowym uprawnieniom, które otrzymali z końcem listopada.

Policjanci skorzystali z nowych przepisów i pomogli bitej kobiecie
Policjanci skorzystali z nowych przepisów i wydali oprawcy natychmiastowy zakaz opuszczenia mieszkania.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Policjanci skorzystali z nowych przepisów i pomogli bitej kobiecie

Wiele lat trwał koszmar kobiety, która mieszkała ze swoim mężem w jednym z bloków w centrum miasta. Pomimo wyroku sądu za znęcanie się psychiczne i fizyczne z warunkowym zawieszeniem kary, nic się nie zmieniło. Mężczyzna nadal nadużywał alkoholu, pod wpływem którego stawał się agresywny. Znieważał swoją żonę, a podczas awantur dopuszczał się do rękoczynów. Kobieta czuła się bezradna, bo wszystko działo się w czterech ścianach mieszkania. 26 listopada wezwała na pomoc mundurowych. Z uwagi, iż nie czuła się bezpiecznie, opuściła swoje mieszkanie i zamieszkała u córki. Dzielnicowy przyjrzał się tej sprawie i w czwartek wraz z jastrzębianką poszli do jej domu. Policjant wręczył 77-latkowi nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. Kobieta była bardzo wdzięczna, że mogła wrócić do swojego mieszkania i nie obawiać się, że mąż wróci, gdy tylko policjanci z niego wyjdą.

Od 30 listopada 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.