Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najpierw podbudowa, później przejęcie działki

Radni Nędzy nie zdecydowali się na przejęcie działek od właścicieli chcących przekazać je w drodze darowizny. Przewodniczący rady Gerard Przybyła doszukał się w tej chęci drugiego dna, które miało mieć w efekcie wpływ na uszczuplenie budżetu samorządu.

Najpierw podbudowa, później przejęcie działki
Przewodniczący Rady Gminy Nędza Gerard Przybyła.

Do Urzędu Gminy w Nędzy zgłosiły się osoby chcące przekazać w drodze darowizny na rzecz samorządu swoje nieruchomości. W tej też sprawie radnym przedłożono stosowną uchwałę, pochylającą się nad tą sprawą. Radni decydowali o tym na jednej z ostatnich sesji. W temat wprowadził sekretarz Krystian Dolipski. – Działeczki stanowią drogę dojazdową do tych nieruchomości, które potencjalnie mogą być wykorzystywane pod zabudowę indywidualną, ale nikt nie uzyska zezwolenia, jeżeli nie będzie drogi do tych posesji – mówił sekretarz podczas obrad.

Przeciwny pozytywnemu zaopiniowaniu uchwały był przewodniczący rady gminy Gerard Przybyła, o czym wspominał, mówiąc, że rada gminy powinna być konsekwentna w swoich działaniach i postąpić z tą uchwałą podobnie jak z poprzednimi, czyli nie wyrazić zgody na przejęcie. – Właściciele tych nieruchomości powinni przygotować tę działkę, chociażby w formie podbudowy i wtedy możemy to przejmować – powiedział. Wskazał, że jeżeli samorząd przejmie teraz działkę, to w efekcie na urząd spadnie obowiązek wykonania drogi dojazdowej wraz z oświetleniem, kiedy będą budować się tam domy, co finalnie obciąży budżet samorządu. – Następnym krokiem tych właścicieli będzie wniosek do gminy, aby utwardziła tę drogę – przypuszczał przewodniczący Przybyła. Krystian Dolipski wskazał natomiast, że to działanie może poprzedzać uzyskanie zezwolenia na budowę w tym miejscu.

Co zdecydowali radni? Nie przystali na prośbę wnioskujących. Dwóch radnych oddało głos „za”, sześcioro było przeciwnych. Tym samym działka nie została przejęta przez gminę.

Ludzie

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Krystian Dolipski

Sekretarz Gminy Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].