Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Unia dołoży się do budowy domu dla samotnych rodziców

08.12.2020 10:05 | 0 komentarzy | acz

Powstający przy ul. Świerklańskiej dom dla samotnych rodziców z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży z unijnym dofinansowaniem! To efekt kilkumiesięcznych starań.

Unia dołoży się do budowy domu dla samotnych rodziców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach inwestycji wykonywana jest kompleksowa adaptacja zdegradowanego i opuszczonego byłego wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Świerklańskiej 4. Przedsięwzięcie obejmuje też zagospodarowanie terenu wokół budynku, a także jego wyposażenie. Budynek po modernizacji będzie m.in. całkowicie docieplony i ogrzewany za pomocą kotła gazowego.

Realizacja inwestycji trwa. Po okresowym spowolnieniu prac w sierpniu i wrześniu, spowodowanym odbywaniem przez część pracowników wykonawcy obowiązkowej kwarantanny, prace znacznie przyspieszyły. Niestety nie udało się dotrzymać umownego terminu wykonania zamówienia (połowa listopada). Aktualnie prowadzone są zarówno prace na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dobiega końca wykonywanie okładziny z płytek klinkierowych na cokołach i elewacjach oraz nakładanie tynków cienkowarstwowych. Niebawem, po demontażu rusztowań, ruszą prace związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu. Wewnątrz prowadzone są prace instalacyjne wszystkich branż w zakresie montażu armatury, osprzętu i wyposażenia oraz prace wykończeniowe. Na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego czeka zabudowany dźwig osobowy.Prace prowadzone są równolegle na wszystkich kondygnacjach. Obejmują one wykonywanie gładzi gipsowych, okładzin z płytek ceramicznych oraz wylewek samopoziomujących pod wykładziny posadzkowe. Montowane są również podokienniki oraz stolarka drzwiowa.

Jednym z elementów zabudowanych na placu zabaw będzie tzw. urządzenie integracyjne. Będzie to piaskownica przystosowana do korzystania z niej przez dzieci o ograniczonych możliwościach ruchowych. Utwardzona nawierzchnia wokół pozwoli na dostęp do piaskownicy również dla dzieci na wózkach inwalidzkich. 

-  Domy, takie jak ten, który powstaje przy ul. Świerklańskiej 4,  są obecnie kluczowym i obligatoryjnym elementem systemu wsparcia dla wymagających schronienia rodziców małoletnich dzieci i kobiet w ciąży. Mają zapobiegać umieszczaniu takich osób w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych - informuje rybnicki magistrat.

Przyznane przez zarząd województwa śląskiego dofinansowanie wyniesie 1 817 702,04 zł i pokryje znaczącą część kosztów całkowitych inwestycji (2 403 541,60 zł).