Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

ZUS: Firmy oczekujące na pomoc z Tarczy mogą wnioskować o odroczenie płatności składek

08.12.2020 09:18 | 1 komentarz | d

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad, mogą złożyć wniosek do ZUS-u o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. - W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną Tarczy Antykryzysowej. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad br. - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

ZUS: Firmy oczekujące na pomoc z Tarczy mogą wnioskować o odroczenie płatności składek
Zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad i nie wiedzą, czy mają opłacać składki, czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS-u o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Wnioski będą załatwiane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS-u za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

- Nasza propozycja dotycząca składania wniosków o odroczenie wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej (zarówno na etapie prac sejmowych, jak i też zaproponowanych w poprawkach Senatu), nie będą musieli płacić należności do ZUS-u za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów – informuje Beata Kopczyńska. Pani rzecznik dodaje, że podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność co do docelowego stanu prawnego.

źródło: ZUSLudzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego