Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

WAŻNE:

Jak przedłużyć żywotność choinki świątecznej w domu? Oto kilka sprawdzonych porad

03.12.2020 19:42 | 0 komentarzy | (s)

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Jest to bardzo wyjątkowy czas, który wiąże się z licznymi przygotowaniami. W każdym domu, z okazji Gwizdki pojawiają się liczne ozdoby i dekoracje. Jedną z najbardziej popularnych tradycji jest wspólne ubieranie choinki.

Jak przedłużyć żywotność choinki świątecznej w domu? Oto kilka sprawdzonych porad
Żywa choinka pielęgnowana w taki sposób, aby wydłużyć jej żywotność
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dekoracyjne drzewko świąteczne

Atrakcyjne drzewka pełnią funkcję dekoracji, a co istotne niosą za sobą pewną symbolikę. Niektórzy decydują się na udekorowanie sztucznych drzewek, jednak zdecydowanie lepiej prezentują się żywe okazy. Niestety, nie zawsze choinki dobrze znoszą domowy klimat i bardzo szybko tracą igły. Warto wiedzieć, jak zadbać o choinkę, aby móc przedłużyć jej żywotność i sprawić, że będzie się ona prezentowała atrakcyjnie przez całe święta i jeszcze dłużej. 

Jaką żywą choinkę wybrać?

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, jaki gatunek drzewa najlepiej się sprawdzi. W internetowym sklepie ogrodniczym www.podkarpackiesady.pl/choinki-swiateczne znajdziemy szeroki wybór żywych choinek, a także najważniejsze informacje o danej odmianie świątecznego drzewka. Ważne jest to, że choinka w doniczce będzie o wiele bardziej wytrzymała niż jej cięty odpowiednik. Z pewnością przetrwa dłuższy czas, nie będzie gubić tylu igieł, a dodatkowo, po zakończeniu okresu świątecznego będzie można ją wykorzystać w swoim ogrodzie. 

Do najbardziej popularnych gatunków drzew, wykorzystywanych jako choinki należy:

  • jodła kaukaska,
  • jodła,
  • świerk conica,
  • świerk kłujący zielony,
  • świerk Kaibab. 

Jeśli zastanawiasz się, jakie drzewko wybrać – jodłę czy świerk, koniecznie przeczytaj artykuł "Jodła czy świerk - które drzewko kupić na choinkę świąteczną?".

Ustawienie choinki w domu 

Zgodnie z tradycjami, choinki pozostają w domach do święta Trzech Króli, albo do święta Matki Boskiej Gromnicznej. Natomiast drzewko powinno się udekorować w Wigilię lub dzień przed nią. Coraz częściej jednak drzewko ubiera się już końcem listopada albo początkiem grudnia. Dlatego, tak ważna jest jego właściwa pielęgnacja, aby choinka przetrwała maksymalnie długi okres, w jak najlepszym stanie. 

Jakie miejsce wybrać dla żywej choinki?

Pierwszą kluczową kwestią jest miejsce, w którym zostanie ustawiona choinka. Ma to bardzo duże znaczenie dla jej dalszych losów. Drzewko powinno być trzymane z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak kominki, różnego rodzaju piecyki czy kaloryfery. 

Można ustawić choinkę blisko okna, bo zwykle panuje tam niższa temperatura, jednak trzeba uważać na to, aby nie stała w przeciągu. 

Podlewanie choinki 

Oczywiście bardzo ważną i oczywistą kwestią jest podlewanie. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić prawidłowo. Żywa choinka powinna utrzymać stały poziom wilgotności. Sprawa jest o wiele łatwiejsza w przypadku choinki w doniczce. Należy sprawdzać jej stan wilgotności, a gdy ziemia będzie sucha to znak, aby podlać drzewko. Systematyczne kontrolowanie poziomu wilgotności gleby ma duże znaczenie, szczególnie kiedy w domu jest ciepło. 

Sytuacja jest trochę inna w przypadku ciętych drzewek. Zanim zostaną umieszczone w stojaku, należy uciąć kawałek pnia pod właściwym kątem. Choinkę powinno się ustawić w specjalnym stojaku, który posiada pojemnik na wodę. Dzięki temu łatwiej będzie nawadniać roślinę. 

Trwałość drzewka z pewnością będzie dłuższa, jeżeli oprócz wody, do podlewania będzie się stosować specjalny nawóz. Dzięki temu, choinka będzie dostawała specjalne mikroskładniki, które są mu bardzo potrzebne i sprawiają, że przez dłuższy czas będzie ono świeże. 

Pielęgnacja świątecznego drzewka w celu przedłużenia jego żywotności

Pielęgnacja świątecznego drzewka w celu przedłużenia jego żywotności

Dobór właściwych ozdób choinkowych 

Dla trwałości Bożonarodzeniowego drzewka, nie bez znaczenia jest dobór ozdób, które się wybierze do dekoracji. Powinny być one dobrze dobrane. Warto postawić na nowoczesne światełka, które emitują mniej energii i ciepła niż tradycyjne lampki. Dzięki temu choinka nie będzie dodatkowo ogrzewana. 

Kolejną kwestią jest nie obciążanie drzewka zbyt duża ilością dekoracji. Warto też wybrać lekkie bombki, aby gałązki nie uginały się pod ich ciężarem, igły nie opadały, a także aby spowolnić proces wysychania. 

Hartowanie choinki 

Aby świąteczne drzewko utrzymywało się w dobrym stanie przez długi czas, warto zadbać o to, aby było właściwie przygotowane do warunków, w których będzie przebywać. W tym celu najpierw należy ją przez pewien czas przechowywać ją w jakimś garażu lub na werandzie, gdzie temperatura sięga do koło 5 st., następnie drzewko należy przenieść do trochę cieplejszego pomieszczenia, a dopiero potem ustawić w miejscu docelowym w domu. Jest to bardzo ważne. 

Idealnie dobrany stojak 

Internetowy sklep ogrodniczy oferuje różne rodzaje stojaków do choinek. Warto więc poświecić trochę czasu, aby dobrać idealny model do swojej choinki. Jak już wspomniano wcześniej, stojak powinien przede wszystkim posiadać pojemnik na wodę. Ponadto warto wybrać stojak, który będzie posiadał możliwość regulowania. Jest to inwestycja na lata, więc dobrze, żeby można go było dopasować do różnych drzewek. Stojak powinien zapewnić choince stabilizację i wytrzymałość 

Wybierając metalowy stojak, należy też zwrócić uwagę na to, aby był on odpowiednio zabezpieczony przed korozją. Dzięki temu z pewnością posłuży on przez wiele lat i będzie się prezentował bardzo dobrze. Jest to niezwykle ważne. 

Choinka nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Warto więc, niezależnie od tego, czy wybierzemy jodłę kaukaską, jodłę, świerk conica, świerk kłujący zielony, czy świerk Kaibab, zadbać o to, aby była ono przechowywana we właściwy sposób, tak, aby przetrwała długi czas w jak najlepszym stanie. 

Źródło:

Materiał zewnętrzny