Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Żory i Czerwionka wśród 10 najgorszych miast pod względem warunków mieszkaniowych

03.12.2020 14:39 | 0 komentarzy | ska

Już czwarty rok z rzędu eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali Ranking warunków mieszkaniowych, uwzględniający ponad dwieście miast i miejscowości, powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Wśród miast z najgorszym wynikiem w rankingu znalazły się Żory i Czerwionka-Leszczyny. 

Żory i Czerwionka wśród 10 najgorszych miast pod względem warunków mieszkaniowych
Żory poprawiły w tym roku swoją pozycję w rankingu, jednak nadal pozostają w końcówce zestawienia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żory i Czerwionka wśród 10 najgorszych miast pod względem warunków mieszkaniowych

Zasady przygotowywania rankingu warunków mieszkaniowych przez portal RynekPierwotny.pl nie uległy zmianie względem poprzednich lat. Podobnie jak wcześniej, analitycy portalu na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2019 roku) wzięli pod uwagę dwa kluczowe wskaźniki: liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę.

Dla tych dwóch wskaźników obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 218 badanych miast ustalono w następujący sposób:

  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Na koniec eksperci podsumowali wynik dla każdego miasta, który stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Na tej podstawie stworzyli zestawienie miast, w których warunki statystycznie są najlepsze. 

W czołówce prawie bez zmian

- Czołówka rankingu, w porównaniu do poprzedniego roku nie zanotowała spektakularnych zmian. W dalszym ciągu na czele rankingu stoi miasto Kołobrzeg, które wzmocniło swoją punktową przewagę nad Wrocławiem i Sopotem. Na uwagę zasługuje Warszawa, która znalazła się po raz kolejny poza podium - informują specjaliści z Rynekpierwotny.pl

Najlepszą dziesiątkę zamykają największe miasta – Poznań i Łódź, które zostały wyprzedzone przez Piaseczno, Józefów, Świnoujście i Zakopane. Co ciekawe w TOP 10 zabrakło takich miast jak Kraków (11),  Gdańsk (13) czy Lublin (29).

Pewne zmiany są za to widoczne w grupie dziesięciu miast zajmujących ostatnie miejsca rankingowe. Ta grupa ośrodków miejskich wygląda jednak podobnie jak przed rokiem. W większości przypadków są to poprzemysłowe miasta z negatywnymi tendencjami demograficznymi. Znalazły się wśród nich Żory, które jednak o trzy miejsca dźwignęły się w rankingu w porównaniu do ubiegłego roku (na pozycję 212). Czerwionka-Leszczyny natomiast spadła z 211 na 215 pozycję (na 218 miast). Deweloperzy nie chcą budować w takich miejscach, a skala działania innych inwestorów mieszkaniowych jest mocno ograniczona.