Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Epidemia koronawirusa:

Czy zaszczepisz się na koronawirusa? [ANKIETA]

04.12.2020 07:00 | 6 komentarzy | żet

Za kilka miesięcy każdy z nas stanie przed wyborem - zaszczepić się, czy nie? Ciekawi jesteśmy Waszej opinii.

Czy zaszczepisz się na koronawirusa? [ANKIETA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy zaszczepisz się na koronawirusa?

Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Zdrowia podały w ostatnich dniach szereg informacji dotyczących szczepionek na koronawirusa, które prawdopodobnie trafią do Polski na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Szczepienia mają być dobrowolne i darmowe*. W pierwszej kolejności zaszczepieni mają zostać pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy domów pomocy społecznej oraz pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także osoby w wieku 60+ oraz służby pracujące przy COVID-19.

Szczepienia będą prowadzone w placówkach POZ, a także w innych stacjonarnych placówkach medycznych, w mobilnych zespołach szczepiących oraz w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. Nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień, ma ruszyć 4 grudnia. Wkrótce ruszą również nabory do zespołów szczepiennych.

- Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi - mówi minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Kancelaria Premiera informuje, że proces szczepienia będzie przebiegał w czterech krokach:

1. rejestracja online
2. zgłoszenie do punktu szczepień
3. szczepienie i obserwacja
4. powtórzenie procesu (bez rejestracji)

W naszym regionie z koronawirusem uporały się tysiące osób, jednak nie wszystkim się to udało. Znaczna część społeczności nadal wystawiona jest na ryzyko zakażenia oraz ewentualnej choroby. Epidemiolodzy wskazują, że im wyższy będzie poziom wyszczepialności (tzn. odsetek społeczeństwa, który podda się szczepieniu), tym mniejsze będzie ryzyko transmisji wirusa.

* Szczepionki zostaną zakupione ze środków budżetu państwa, na który składają się wszyscy obywatele. Jednak przy szczepieniu nie będzie pobierana żadna dodatkowa opłata.


Zdjęcie poglądowe (freepik - www.freepik.com)