Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Tony soli i ciężkie maszyny. Starostwo: Jesteśmy przygotowani do akcji Zima 2020

02.12.2020 13:09 | 0 komentarzy | d

Można już zaobserwować wyraźnie skutki zimowych przymrozków i spadku temperatury. Tymczasem Starostwo Powiatowe w Raciborzu informuje o przygotowaniu do tegorocznej akcji "Zima".

Tony soli i ciężkie maszyny. Starostwo: Jesteśmy przygotowani do akcji Zima 2020
To sprzęt, który będzie wykorzystywany do walki ze skutkami zimy na terenie powiatu raciborskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu utrzymuje w sezonie zimowym łącznie 260 km dróg zlokalizowanych na terenie powiatu raciborskiego. Z tego 158 km stanowią drogi kategorii powiatowej, a 102 km to drogi wojewódzkie. – Do podstawowych działań, jakimi są: zwalczanie śliskości i odśnieżanie, posłuży łącznie 10 jednostek sprzętowych takich jak: samochody ciężarowe doposażone w pługi odśnieżne i piaskarko – solarki, opłużone ciągniki z piaskarkami – wyjaśniają w Starostwie. Na placu składowym zgromadzony jest także zapas soli drogowej (ok. 300 ton).

– Kolejność oraz rodzaj działań odbywa się zgodnie z przyjętymi tzw. standardami zimowego utrzymania – informują pracownicy Starostwa. Jak dodają, w pierwszej kolejności wykonywane są one na najważniejszych komunikacyjnie trasach, tj. na głównych drogach prowadzących do powiatu, na których występuje największe natężenie ruchu. W sąsiedztwie dróg ustawiane są siatki przeciwśnieżne, które powinny łagodzić zawiewanie jezdni. Łączna długość takich osłon wynosi 9,5 km.

– Zwracamy się z apelem do kierowców o przystosowanie pojazdów do sezonu zimowego oraz o zachowanie bezpieczeństwa m.in. poprzez dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Czynności zarządców związane z utrzymaniem dróg polegają bowiem na łagodzeniu skutków zimowej aury, a nie ich zapobieganiu – podkreśla Starostwo w informacji prasowej.