Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Biblioteka po remoncie. Na otwarcie trzeba jeszcze poczekać

05.12.2020 07:00 | 0 komentarzy | art

POŁOMIA Dobiegły końca prace remontowe pomieszczeń biblioteki w Połomi. – Bibliotekarze cały czas pracują, aby otworzyć placówkę i jak najlepiej przygotować ją dla odwiedzających. Do biblioteki trafiły dary książkowe oraz zakupiono nowości wydawnicze ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszystkie te książki należy opracować, wprowadzić do bibliotecznego systemu i przygotować do udostępnienia. Gdy biblioteka zostanie otwarta będzie dużo nowości, co na pewno ucieszy wszystkich czytelników, i tych dużych, i tych najmniejszych – wyjaśnia dyrektor biblioteki, Eliza Sicińska-Hajska.

Biblioteka po remoncie. Na otwarcie trzeba jeszcze poczekać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oprócz tego bibliotekarzy czeka teraz żmudna i wytężona praca. W filii w Połomi trzeba przejrzeć cały księgozbiór, książka po książce i sprawdzić, które z nich nadają się do dalszego wypożyczania, a które należy usunąć z zasobów biblioteki. Selekcja zbiorów obejmie książki nieaktualne, nieprzydatne, a także zniszczone.

Przy tej okazji, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych przeprowadzone zostanie również tzw. skontrum. To rodzaj „inwentaryzacji” bibliotecznej, kontrola wszystkich zarejestrowanych zbiorów biblioteki, sprawdzenie co dzieje się z każdą z książek przynależnych do biblioteki. – Mamy nadzieję, że wszystkie prace w filii nr 1 w Połomi uda nam się wykonać do końca tego roku, a sytuacja epidemiologiczna pozwoli na uroczyste otwarcie wyremontowanej i pięknej biblioteki na początku 2021 roku – dodaje Eliza Sicińska-Hajska.

Prace remontowe w ramach zadania „Przebudowa z remontem części pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Połomi” trwały od sierpnia. Ich wykonawcą była firma AFBUD Adam Fila z Rybnika. Koszt – ponad 81 tys. zł został pokryty z budżetu GOKiR Mszana.

Od 30 listopada otwarta jest biblioteka w Mszanie. Na otwarcie filii w Połomi i Gogołowej trzeba jeszcze poczekać.

(art)