Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lider Agrounii spotkał się w Lubomi z hodowcami drobiu. Branży grozi zapaść

Pogarszająca się sytuacja polskich hodowców drobiu, w tym również z naszego regionu, była tematem spotkania, do jakiego doszło 1 grudnia na jednej z ferm drobiu w Lubomi. Michał Kołodziejczak z Agrounii, który w ostatnich miesiącach organizuje strajki rolników, przyjechał do Lubomi, by dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się hodowcy drobiu. Główny ich problem to niska cena skupu żywego drobiu. 

Lider Agrounii spotkał się w Lubomi z hodowcami drobiu. Branży grozi zapaść
Michał Kołodziejczak z Agrounii przyjechał do Lubomi wysłuchać problemów producentów drobiu

Spotkanie szefa Agrounii z grupą około 30 rolników - producentami drobiu ze Śląska, Opolszczyzny i Małopolski rozpoczęło się równo w południe na fermie drobiu Drobny w Lubomi. Kołodziejczak tłumaczył, że przyjechał pod czeską granicę, bo chciał wysłuchać problemów, z jakimi borykają się producenci drobiu. Podkreślał zarazem konieczność stworzenia jednej silnej organizacji, reprezentującej interesy całego rolnictwa. - Jeśli my sami siłą nacisku nie rozwiążemy swoich problemów, to nikt tego nie zrobi - przekonywał Kołodziejczak. - Duże organizacje, korporacje oprócz tego, że prowadzą swoją działalność gospodarczą, to jeszcze potrafią prowadzić skuteczny lobbing. A my jesteśmy za mało zgrani, nie potrafimy mówić o naszych problemach w taki sposób, żeby ktoś je chciał rozwiązać - mówił lider Agrounii, wskazując, że brak rolniczej organizacji to podstawowy problem w rozmowach z politykami, którzy właśnie dlatego, według Kołodziejczaka, nie traktują rolników poważnie i pozwalają na to, by wielkie korporacje handlujące żywnością, dyktowały jej producentom ceny. 

A to właśnie niskie ceny żywego drobiu są w ostatnich miesiącach zmorą producentów. - Dokładamy do kilograma kurczaka 1,5 zł, a podczas jednego cyklu produkcyjnego, który trwa około dwóch miesięcy, produkuję 300 ton drobiu. Łatwo sobie policzyć, jaka to strata - powiedział nam Paweł Burek z fermy drobiu Burek. Od czasu epidemii wszyscy dokładamy do interesu. Nie zarabiamy na produkcji, wręcz dokładamy z wcześniejszych oszczędności, albo ktoś ma kredyt obrotowy. Ale długo tak można? Przecież mówimy o firmach rodzinnych, prowadzonych z ojca na syna, a nie żadnych molochach z kapitałem zagranicznym. Za chwilę zbankrutujemy, a nasz rynek zaleje zagraniczny tani towar, który jest beznadziejny - mówi Burek dodając, że branża, która również nie ma dziś odbioru z branży HoReCa (gastronomia), nie może do tej pory doczekać się pomocy ze strony państwa. 

Zdaniem rolników, konieczne jest wprowadzenie ceny minimalnej skupu drobiu. - Bo dziś to wielkie koncerny skupując nasz towar, takie jak Cedrob, dyktują nam warunki. Wiedzą, że musimy im sprzedać żywy drób, bo nie możemy go bez końca przechowywać, musimy się go pozbyć. Korzystają z tego, narzucając nam niskie ceny skupu - mówił Burek.  

Producenci drobiu wskazywali na wiele innych patologii, które są obecne na rynku drobiu. Jedną z nich, ich zdaniem, jest import taniego drobiu z Ukrainy. - My musimy spełniać wszystkie unijne wymogi, produkujemy dobry drób. A z Ukrainy przywożony jest drób, do którego produkcji używa się antybiotyków, mączek, czyli tego wszystkiego, co u nas jest zakazane - skarżyła się pani Karina, jedna z obecnych na spotkaniu producentek drobiu. Dlatego producenci, chcą by albo import z Ukrainy został wstrzymany, albo ukraińscy producenci musieli spełniać takie same wymagania, jak polscy. 

Paweł Niemczyk, prezes Beskidzkiego Związku Producentów Drobiu powiedział z kolei, że problemem może być dziś nadprodukcja drobiu. Skoro rynek nie przyjmuje naszego drobiu, to może trzeba ograniczyć liczbę cykli produkcyjnych. Zamiast pięciu cykli w roku, można zrobić trzy cykle. Uczestniczymy w ogólnoświatowym rynku, który dyktuje warunki - powiedział Niemczyk. Dlatego jednym z pożądanych rozwiązań, zdaniem niektórych rolników, miałoby być odgórne, administracyjne ograniczenie produkcji drobiu. - To musiałoby zostać wprowadzone administracyjnie, żeby się nie okazało, że kiedy jedni producenci ograniczają produkcję, to inni ją zwiększają, chcą wskoczyć w miejsce tych, którzy wysokość produkcji obniżyli - powiedział Paweł Burek. Z pomysłem ograniczenia produkcji nie zgodził się Michał Kołodziejczak. - Nie zgodzę się, że jest nadprodukcja. Produkcja jest normalna. Problem jest w tym, że rynek jest podporządkowany wielkim korporacjom. A my jako rolnicy nie mamy siły, by się na tym globalnym rynku bronić. Natomiast korporacje mają siły i środki, by rynek sobie podporządkować - mówił Kołodziejczak. 

Rolnicy zwrócili też uwagę na to, że nie mogą się doprosić od rządu, by w Polsce żywność była znakowana. - Tak by klient wiedział, co kupuje, kto jest producentem tej żywności - mówił jeden z rolników. 

Rolnicy wskazywali, że jeśli upadnie polska branża drobiarska, to nasz kraj zaleje nie tylko kiepska żywność z Ukrainy czy Brazylii, ale też ucierpią inne działy rolnictwa, np. producenci zbóż. Może też być problem z pozyskiwaniem jaj, z których klują się brojlery. Już spadła produkcja zarodników. A jej odtworzenie nie będzie proste i szybkie. Może potrwać nawet 30 tygodni. 

Kołodziejczak nieraz na spotkaniu podkreślał, że rolnicy muszą razem walczyć o swoje do skutku, a ich wysiłki nie mogą być jednorazowe. - Siłą każdego związku jest ulicą - mówił lider Agrounii, dodając, że już w sobotę w Warszawie odbędzie się kolejny strajk rolników.

Filmik z końcówki spotkania w Lubomi można obejrzeć tutaj

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].