Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Najpierw garaże, później świetlica. Zmiany w Samborowicach

05.12.2020 12:30 | 0 komentarzy | mad

Trwa przebudowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Samborowicach. Powstają tam dwa garaże dla samochodów bojowych (przy czym jedno pomieszczenie będzie wykorzystywane jako szatnia). To realizacja zamierzeń, o których słychać już od kilku lat. W planach kolejna inwestycja.

Najpierw garaże, później świetlica. Zmiany w Samborowicach
OSP Samborowice to obecnie plac budowy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dwie firmy

Zadanie obejmuje prace budowlane, tj. m.in. wykonanie ław i słupów fundamentowych, ścian podziemnych i nadziemnych oraz konstrukcji dachu wraz z pokryciem. Ponadto w zakres robót wchodzi montaż bram garażowych oraz stolarki okiennej, ocieplenie ścian zewnętrznych, wykonanie tynków wewnętrznych, posadzki oraz innych robót towarzyszących. Roboty obejmują również wykonanie instalacji elektrycznej i odgromowej, oświetlenia zewnętrznego oraz alarmu. W przetargu na realizację wystartowały dwie firmy. Wygrało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe z Pawłowa, które podjęło się zadania za niemal 224 tys. złotych (brutto). Drugim oferentem była Firma Remontowo-Budowlana z Bogdanowic, która koszt wyceniła na 315 tys. złotych (brutto). 

Burzliwa dyskusja

Przypomnijmy, temat tej inwestycji był przyczynkiem szerokiej dyskusji radnych na jednej z sesji w Pietrowicach Wielkich. Wywołała go zmiana budżetowa, czyli przeznaczenie 220 tys. złotych na to zadanie z budżetu samorządu. Swoje zaniepokojenie wówczas przedstawiał przewodniczący rady gminy Piotr Bajak, przypominając, że w tym roku był plan zakupu dla OSP Pietrowice Wielkie nowego wozu bojowego. Nie było jednak mowy o zadaniach inwestycyjnych i to jeszcze w chwili, kiedy wpływy do budżetu są mniejsze (chodzi m.in. o uszczuploną subwencję oświatową i pandemię koronawirusa, przez którą wpływy z podatku PIT i CIT są okrojone). – Władze gminy podjęły inną decyzję. Mam nadzieję, że przemyślaną, bo w tym budżecie może być różnie – oceniał wówczas radny.

Racji strażaków broniła z kolei Ilona Gawlica - radna Samborowic, a zarazem wiceprzewodnicząca rady. Swoją OSP nazwała „osieroconą”, mówiąc, że nie ma w gminie innej jednostki, gdzie strażacy nie mieliby się gdzie przebierać czy umyć po przyjeździe z akcji. – Ja uważam, że przy takim zaangażowaniu strażaków i młodzieży jest to inwestycja numer 1 – powiedziała radna, prosząc rajców o zaakceptowanie zmian budżetowych. Zdanie radnej podzielał również radny, a zarazem prezes gminnego zarządu OSP RP Jan Herud.

Finalnie zapadła decyzja o przeznaczeniu środków na to zadanie. Czternastu radnych zagłosowało „za” (jedna osoba się wstrzymała). Temat szeroko opisujemy w artykule pt. „Burzliwa debata nad rozbudową remizy w Samborowicach”, dostępnym pod adresem www.nowiny.pl/168072.

Kolejne prace

Wójt Andrzej Wawrzynek w rozmowie z nami wskazuje, że gmina stara się dbać o wszystkie jednostki OSP. Nawiązując do remontu rozbudowy remizy w Samborowicach, wójt komentuje: – OSP Samborowice to jednostka bardzo dobra i sprawna. Scalająca całą miejscowość. Jest tam też nowy strażacki narybek, z czego się bardzo cieszymy.

Sternik Pietrowic Wielkich przedstawiając dalsze plany, powiedział nam, że po wybudowania garażów w Samborowicach, jest pomysł na kolejną inwestycję. Mowa o świetlicy, której tam brakuje. Środki na ten cel mają pochodzić z Lokalnej Grupy Działania. – W Samborowicach generalnie nie ma świetlicy z prawdziwego zdarzenia. Obecnie użytkujemy tę w szkole – zauważa wójt. Podkreśla, że podejmowane prace mają pokazać młodym strażakom, że wstępowanie w szeregi jednostki jest potrzebne. – Chcemy im się jakoś odwdzięczyć, aby ich utrzymać – powiedział nam Andrzej Wawrzynek, nawiązując do licznych osiągnięć strażaków z Samborowic. To jednostka, która innym pokazywana jest za przykład.

Zdaniem wójta, OSP Samborowice nie można nazywać „osieroconą”. – Te potrzeby na ten czas, kiedy ten obiekt doposażaliśmy, były wystarczające. Życie jednak cały czas idzie do przodu, rozwijamy się. Myślę, że to dobry symptom. A jeżeli ktoś się rozwija, to trzeba dodać tego animuszu, aby czuli, że jesteśmy z nimi, mimo że te czasy nie są łatwe – mówi wójt.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Jan Herud

Jan Herud

Radny gminy Pietrowic Wielkie

Piotr Bajak

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie