Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Rysy i spękania ścian groziły katastrofą budowlaną kościoła w Gamowie

06.12.2020 13:00 | 0 komentarzy | mad

W kościele pw. św. Anny w Gamowie (gm. Rudnik) przeprowadzono pierwszy etap prac związanych ze wzmocnieniem konstrukcji kościoła. 100 tys. złotych dotacji na prace przyznał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.

Rysy i spękania ścian groziły katastrofą budowlaną kościoła w Gamowie
Kościół w Gamowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W późnobarokowym kościele św. Anny pojawiały się rysy i spękania ścian oraz sklepienia. Szczególnie niepokojące były te ostatnie – ich poszerzanie się mogło grozić nawet katastrofą budowlaną. – Projekt zabezpieczeń opracował dr inż. Łukasz Bednarz z Katedry Konstrukcji Budowlanych Politechniki Wrocławskiej. Zakres prac objął wykonanie ściągów stalowych powyżej sklepienia, iniekcje zarysowań zaprawami mineralnymi i wypełnieniami epoksydowymi oraz wzmocnienie konstrukcji grzbietowej powierzchni sklepienia nawy za pomocą siatek węglowych typu C-FRCM. Ich zrealizowanie pozwoliło na usztywnienie murów i wzmocnienie sklepienia kościoła – wyjaśniają pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Parafia pw. św. Anny w Gamowie znalazła się wśród 42 zabytków zakwalifikowanych do przyznania dotacji przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Łukasza Konarzewskiego na prowadzenie robót budowlanych i prac konserwatorskich. – Budżet urzędu na ten cel wynosi 2 457 000,00 zł. Niestety, ta kwota stanowi jedynie 8,26 % zapotrzebowania zgłoszonego przez wszystkich 126 wnioskodawców – wyjaśniają służby konserwatora Konarzewskiego. W przypadku Gamowa przyznano część wnioskowanej kwoty, bo starano się o 318 898,58 zł.

Z terenu powiatu raciborskiego wsparcie finansowe trafiło również do Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury na drenaż opaskowy z izolacją przeciwwilgociową ścian i opaskę wokół budynku pałacu w Rzuchowie. Fundacji przyznano 50 tys. złotych, czyli tyle ile wnioskowała. Na wymianę stolarki okiennej w lokalu mieszkalnym zespołu zabudowań zakładu karnego w Raciborzu przekazano 13 tys. złotych (całość wnioskowanej kwoty). Na remont więźby i pokrycia dachowego pałacu w Krowiarkach 80 tys. złotych (wnioskowano o 248 963,90 zł). Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP w Rudach otrzymała z kolei 50 tys. złotych (wnioskowano o 550 000 zł) na wykonanie izolacji pionowych i poziomych konserwacji elewacji południowej i wschodniej zakrystii. Z kolei miasto Racibórz otrzymało 50 tys. zł (wnioskowano o 125 009,09 zł) na prace w spichlerzu przy ul. Czynu Społecznego (dotację przekazano na fumigację, wymianę więźby i pokrycia dachowego, naprawę elewacji, wzmocnienie sklepienia, wymianę podłogi oraz impregnację owadobójczą i przeciwpożarową).

(mad)

Ludzie:

Łukasz Konarzewski

Łukasz Konarzewski

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków