Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Wschodnia obwodnica straszy w dzielnicach Raciborza

07.12.2020 07:00 | 6 komentarzy | ma.w

Kiedy i jak pojedziemy wschodnią obwodnicą Raciborza? Prace projektowe nad drogą, która przedłuży do Drogi Krajowej nr 45 budowaną właśnie wschodnią obwodnicę – część Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna – weszły w kluczową fazę. Pora wybrać jej przebieg. Czy dojdzie do wyburzenia domów i stawiania licznych ekranów dźwiękochłonnych? Radni Raciborza już poznali te plany i widzą w nich „punkty zapalne”.

Wschodnia obwodnica straszy w dzielnicach Raciborza
Wiceprezydent Dominik Konieczny, radni Paweł Rycka i Eugeniusz Wyglenda.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Im dłuższy tym droższy

Doktor Seweryński uspokajał, że projektanci nie rekomendują wariantu czerwonego do realizacji. Ich zdaniem najlepiej, żeby droga biegła przez tereny niezabudowane. Samochody zjeżdżające z DK45 „uciekałyby” z niej w prawo i mijały Racibórz po prawej stronie patrząc od gminy Krzyżanowice. Goszczący na sesji inżynier wskazał jednak, że dłuższe warianty wymagają więcej dróg serwisowych i dojazdowych i są bardziej kosztowne. Z ust J. Seweryńskiego padło m.in., że może okazać się, że wschodnia obwodnica powstanie wcześniej niż kolejny fragment RDRP, ten łączący Racibórz z gminami powiatów raciborskiego i rybnickiego, a docelowo z Rybnikiem. Przewodniczący rady miasta Leon Fiołka uznał, że przy okazji planowanej inwestycji konieczne jest załatwienie problemu nieszczęśliwego jego zdaniem zakrętu na Piaskowej. – Ludzie stamtąd wylatują. To trzeba naprawić – zaapelował.

Luźne podejście do faktów

Wiceprezydent Dominik Konieczny odpowiedział radnemu Ficy, któremu przypisał „luźne podejście do faktów”. – Daty w świadomości człowieka się zacierają. Odpowiadam na pańską zaczepkę co do projektowania RDRP. Od 2012 roku prowadzone są działania, zatem od inicjatywy budowy już 8 lat upłynęło i dalej się borykamy z problemami – stwierdził. Konieczny odniósł się również do kwestii finansowania budowy obwodnicy. Racibórz jest poza rządową „Listą 100 obwodnic”, ale znalazł się na liście rezerwowej. W warunkach pandemicznych odbyło się zdalne spotkanie z wiceministrem infrastruktury, gdzie poinformowano samorządowców, jak będzie realizowany program budowy obwodnic. – O przejściu z listy rezerwowej na główną będzie decydować czy znajdą się środki finansowe na rządowe dotacje. To się okaże po rozstrzygnięciu przetargów na zaplanowane już roboty – mówił na sesji zastępca Dariusza Polowego. Dodatkowymi kryteriami będą: planowane obciążenie ruchem; wypadkowość na starej drodze (w naszym wypadku na DK45); posiadanie gotowej dokumentacji. – Obecność na liście rezerwowej to dobra wiadomość, bo oznacza, że nie jesteśmy wykluczeni z planów rządowych i mamy szansę „przeskoczyć” z rezerwy na listę główną – zaznaczył D. Konieczny.

Pierwsza łopata

Jak wszystko pójdzie pięknie, ładnie i kolorowo to kiedy nastąpi wbicie pierwszej łopaty? – spytał Paweł Rycka z Płoni. Domagał się pilnego zwołania spotkania z mieszkańcami dzielnicy. Chce, aby ślad drogi przesunąć możliwie daleko od szkoły w Płoni.

D. Konieczny stwierdził, że zbyt wcześnie jest na podawanie konkretnej daty. – Nie chcę szafować terminami, żeby pan radny mnie za to potem nie ścigał. Za wiele czynników o tym decyduje – tłumaczył. Później powiedział, że za realny termin dla „wbicia łopaty” uważa przyszłą kadencję samorządu czyli lata 2023 – 2028. Jego zdaniem konsultacje w tradycyjnej formie mogą być aktualnie niemożliwe. Rozważał konsultacje na piśmie, albo w trybie zdalnym.

Rycka chciał wiedzieć na ile realny jest termin trzyletni? – To zróbcie przynajmniej w urzędzie spotkanie dla radnych. Na żywo chcemy przedstawić swoje uwagi – zaproponował. Mirosław Lenk dorzucił, że najbliższe posiedzenie komisji gospodarki można poświęcić temu jednemu tematowi, bo „jest już kilka puntów zapalnych”.

Mariusz Weidner

Ludzie:

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Jarosław Łęski

Jarosław Łęski

Radny Miasta Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.