Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Wschodnia obwodnica straszy w dzielnicach Raciborza

07.12.2020 07:00 | 6 komentarzy | ma.w

Kiedy i jak pojedziemy wschodnią obwodnicą Raciborza? Prace projektowe nad drogą, która przedłuży do Drogi Krajowej nr 45 budowaną właśnie wschodnią obwodnicę – część Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna – weszły w kluczową fazę. Pora wybrać jej przebieg. Czy dojdzie do wyburzenia domów i stawiania licznych ekranów dźwiękochłonnych? Radni Raciborza już poznali te plany i widzą w nich „punkty zapalne”.

Wschodnia obwodnica straszy w dzielnicach Raciborza
Wiceprezydent Dominik Konieczny, radni Paweł Rycka i Eugeniusz Wyglenda.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyburzenia przy lotnisku

Inżynierzy pracujący nad projektami przebiegu nowej drogi w Raciborzu zdają sobie sprawę, że wariant czerwony wygeneruje konflikty społeczne. Twierdzą, że niezbędne będzie wybudowanie nowych 3 skrzyżowań i być może będą to ronda. Nowy most planowany jest w okolicy byłej śluzy Rafako. W każdym z wariantów konieczne będzie wyburzenie na trasie obwodnicy przepompowni ścieków przy wale, w rejonie lotniska modelarskiego . Zaprezentowane na sesji rady miasta dokumenty otrzymali raciborscy radni. Mają je przeanalizować, żeby wskazać wariant preferowany przez miejscowy samorząd.

Czerwony – odrzucony?

Radny Jarosław Łęski (klub NaM-PiS-Anna Ronin) uznał wariant czerwony jako przygotowany po to by go na pewno odrzucić z uwagi na problemy społeczne, jakie wywołałoby jego wdrożenie. Pytał czy przedstawione warianty można jeszcze mieszać? Projektant odparł, że taka możliwość istnieje. Zaprzeczył jakoby czerwony wariant miał być z góry do odrzucenia. – To jedna z propozycji – skwitował dr inż. Jacek Seweryński. Marcin Fica z „Razem dla Raciborza” sugerował, żeby nowa obwodnica w rejonie Rafako biegła łąkami między siedzibą ZUS a fabryką kotłów. Uznał, że zakończenie trasy w centrum Studziennej jest złe. Chciał też wiedzieć czy na nowym moście będzie ścieżka rowerowa. Uzyskał zapewnienie, że ciąg pieszo-rowerowy tam powstanie.

Czy to nie za długo?

Fica był ciekaw jakie są perspektywy na sfinansowanie budowy drogi. Przy okazji przypomniał, że będąc w opozycji Leon Fiołka często ganił poprzednie władze za opieszałość w pracach projektowych Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna, a teraz widzi, że analogiczny proces nad wschodnią obwodnicą potrwa jeszcze dłużej. – Wariant inwestycyjny już zajmuje 2 lata. Kwestia finansowana, warunków środowiskowych i pozwolenia na budowę zajmą dłużej niż kolejne 2 lata – zauważył.

Bardzo problematyczne

Kolega klubowy Ficy – Eugeniusz Wyglenda ze Studziennej nie wyobraża sobie, żeby w połowie Studziennej budować wjazd na obwodnicę. Ta zwiększy natężenie ruchu przez tą dzielnicę oraz przez Sudół, a przecież obwodnica ma sprawić, żeby mniej było aut pod oknami domów przy drodze krajowej. – Ja już widzę, gdzie ta obwodnica miałaby powstać, to jest tuż za posesją pana Stroki. Te wyburzenia w tamtym rejonie uważam za bardzo problematyczne. Dodatkowo droga przetnie ulicę Myśliwską w Studziennej a tam ludzie się budują, to są nowe posesje, nowi mieszkańcy dzielnicy. Oni się wycofają jak się dowiedzą, że obwodnicę będą mieli w sąsiedztwie – przestrzegał E. Wyglenda. Dodatkowo Wyglenda wskazał, by wybrać taki wariant budowy obwodnicy, żeby łatwo byłoby ją potem kontynuować aż do granicy, do rejonu mostu w Olzie, na czym zyskaliby mieszkańcy miejscowości z gminy Krzyżanowice.

Ludzie:

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Jarosław Łęski

Jarosław Łęski

Radny Miasta Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.