Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wodzisław Śl. i Godów w czołówce zestawienia polskich miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem

30.11.2020 16:48 | 18 komentarzy | juk

Smog to wciąż ogromny problem w wielu miejscach w Polsce. Polski Alarm Smogowy przygotował właśnie ranking najmocniej zasmogowanych miejscowości na terenie naszego kraju. Zwycięzcami niechlubnych zestawień zostały Nowy Targ i Pszczyna, w czołówce znalazły się również Wodzisław Śl. i Godów.

Wodzisław Śl. i Godów w czołówce zestawienia polskich miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polski Alarm Smogowy (PAS) na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r. sporządził listę piętnastu najmocniej zasmogowanych miejscowości w Polsce. Na szczycie znalazły się miejsca o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie - widać jasno, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast.

- To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy - dodaje. Piotr Siergiej podkreśla, że na listę trafiły tylko te miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska. Brak innych miast na liście nie oznacza wcale, że tam problem smogu nie występuje.