Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Szpital w Jastrzębiu pokazał jak wygląda praca na oddziale covidowym [ZDJĘCIA]

30.11.2020 11:10 | 0 komentarzy | AgaKa

Od ponad miesiąca szpital w Jastrzębiu-Zdroju jest ośrodkiem przeznaczonym również dla pacjentów chorujących na COVID-19. Wzrost zachorowań spowodował, że zaistniała potrzeba utworzenia nowych miejsc opieki dla pacjentów m.in. w WSS2. Powstały 4 nowe oddziały, w tym jeden oddział intensywnej opieki medycznej.

Szpital w Jastrzębiu pokazał jak wygląda praca na oddziale covidowym [ZDJĘCIA]
Po kilkugodzinnej zmianie, należy zdjęć zakażone ubranie ochronne zachowując wszystkie procedury, a następnie umyć się pod prysznicem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Praca w oddziale covidowym jest bardzo ciężka. Chore osoby są bardzo osłabione mają personel pielęgniarski pomaga im przy jedzeniu, piciu, wszelkich nawet prostych czynnościach takich jak toaleta, jednocześnie dbając o pomiary parametrów, badania, uzupełniając dokumentację. Opieka nad pacjentami nie jest łatwa również ze względu na zabezpieczenia. Odpowiedni ubiór ochronny uniemożliwia nam spożywanie posiłków czy korzystanie z toalety itp. – mówi Barbara Dębska, Pielęgniarka Oddziałowa jednego z oddziałów covid.

Co oznacza „odpowiedni ubiór”? Konieczne jest ubranie jednorazowej bluzy i spodni medycznych oraz obuwia a na to: ochraniacze na obuwie krótkie, kombinezon, ochraniacze na obuwie wysokie, czepek, kaptur z kombinezonu, gogle, maska z filtrem FFP3, przyłbica, rękawiczki – 3-4 pary zakładane w odpowiedniej kolejności. To wszystko sprawia, że podczas wysiłku jest naprawdę niekomfortowo. Po kilkugodzinnej zmianie, należy zdjęć zakażone ubranie ochronne zachowując wszystkie procedury, a następnie umyć się pod prysznicem. Pielęgniarki i lekarze podczas swojego dyżuru wchodzą na oddział 3-4 razy.

- W ostatnim czasie otrzymaliśmy niezwykłe wyrazy wsparcia dla personelu pracującego na oddziałach covid w naszym szpitalu. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 imienia im. Wojciecha Korfantego przygotowali dla nas własnoręcznie wykonane wypieki, a dla pacjentów zorganizowali zbiórkę środków higienicznych. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości dostarcza nam ciepłe posiłki, zaangażowali się również strażacy z OSP Bzie. To prawdziwie wzrusza, gdyż w tym trudnym dla nas wszystkich czasie czujemy, że ktoś o nas myśli. Za to z całego serca dziękujemy – podkreśla Barbara Dębska.