Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Oddawali krew w Hali Widowiskowo-Sportowej [ZDJĘCIA]

27.11.2020 19:42 | 0 komentarzy | AgaKa

Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi przy oddziale PCK w Jastrzębiu-Zdroju, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu oraz Jastrzębska Spółka Węglowa zapraszają do oddawania krwi i osocza w ramach Barbórkowego święta. W piątek krew oddawano w Hali Widowiskowo-Sportowej, w sobotę będzie taka możliwość w Hali Zbornej na KWK Pniówek.

Oddawali krew w Hali Widowiskowo-Sportowej [ZDJĘCIA]
W piątek krew można było oddawać w Hali Widowiskowo-Sportowej, w sobotę będzie taka możliwość na KWK Pniówek od 8.00 do 14.00
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi i osocza zachęcała między innymi senator RP, Ewa Gawęda oraz Alina Kucharzewska, Rzecznik Prasowy Wojewody Śląskiego. W Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju licznie pojawili się zarówno panowie jak i panie.

- Pań jest wyjątkowo dużo. Jest to dla nas spore zaskoczenie - mówi Ryszard Piotrowicz, wiceprezes Miejskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Jastrzębiu-Zdroju.

Niestety, na miejscu można było oddać tylko krew. Osocze ze względu na skomplikowany proces poboru i czas trwania, pobierane jest w wyznaczonych jednostkach szpitalnych.

- Owe akcje są po to, by uszlachetnić honorowe oddawanie krwi, której cały czas brakuje, osocza także. Nie byłoby tylu apeli o oddawanie krwi, gdybyśmy mieli wystarczającą ilość dawców stałych, dzięki czemu te zapasy byłyby cały czas uzupełniane - mówi nasz rozmówca. - Osocze można oddawać tylko w wyznaczonych punktach, ze względu na to, że by je pobrać, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Osoby, które przychodzą do nas z zamiarem oddania tylko osocza, kierowane są przez nas do odpowiedniego punktu w Jastrzębiu, Rybniku, Raciborzu lub Wodzisławiu - dodaje.

Dwudniowa akcja oddawania krwi połączona jest z obchodami święta górników - Barbórką.

- W tym roku nie ma tradycyjnej karczmy, nie ma takich obchodów jak zwykle, zrobiliśmy górnikom taką odmianę - mówi Piotrowicz.

Każda osoba, która oddała krew, mogła później napić się kawy/ herbaty, zjeść coś słodkiego. Były też upominki, m.in. specjalne kubki, które ukazywały swój wzór pod wpływem ciepła.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP