Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Gabloty pamięci na Zamku Piastowskim. Co to takiego? 

28.11.2020 06:00 | 0 komentarzy | d

„Gabloty pamięci” - to jedna z wystaw na Zamku Piastowskim w Raciborzu, którą oglądając, można poznać wiele ciekawostek z dawnego Ratibor, czyli obecnego Raciborza. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Próżno ich szukać w podręcznikach historii. W trakcie zwiedzania dowiemy się, kto dostarczał z Raciborza słodycze na dwór cesarza Wilhelma, zobaczymy zdjęcie przedstawiające zlot NSDAP w Raciborzu, poznamy przedsiębiorców z miasta Ratibor oraz historię o tym, że w Raciborzu działy się rzeczy, które mogły odmienić losy II wojny światowej.

Ekspozycja „Gabloty pamięci” została przygotowana przez Stowarzyszenia „Odra 1945” z Raciborza. W miarę możliwości jest uzupełniana o nowe eksponaty oraz ich opisy. Na wystawie można zobaczyć m.in. przedmioty dotyczące firm działających w Raciborzu na przełomie XIX i XX wieku, raciborskie monety i banknoty oraz przedmioty codziennego użytku, które na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie lecz opatrzone stosownym opisem i komentarzem ukazują bogatą historię przedwojennego Raciborza.

Zamek Piastowski nie zapomina także o miłośnikach dawnych fotografii. W zamkowym Punkcie Informacji Turystycznej można nabyć szereg publikacji poświęconych tej tematyce. Są pięknie wydane albumy, z widokami dawnego Ratibor (Raciborza) oraz miejscowościami powiatu raciborskiego. Co ważne, są to zazwyczaj pozycje dwujęzyczne polsko-niemieckie, w promocyjnej cenie. - Za miesiąc mamy święta Bożego Narodzenia. Warto już dziś pomyśleć o takim prezencie dla bliskiej nam osoby. Taka publikacja pozwoli nam przenieść się w dawne czasy, w których to nie było jeszcze internetu czy smartfonu, a mimo wszystko co nas otaczało, wyglądało piękne i kolorowe – zachęcają pracownicy Zamku Piastowskiego w Raciborzu. 

źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu