Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Wodzisławska policja apeluje o czujność

26.11.2020 10:46 | 1 komentarz | AgaKa

Okres jesienno-zimowy to czas w którym nasilają się przypadki włamań do domów jednorodzinnych na terenie powiatu wodzisławskiego, dlatego apelujemy do mieszkańców o ostrożność i przezorność. Należy pamiętać, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza. Jeżeli, więc jesteś świadkiem dziwnego zachowania w okolicy twojego domu lub domu sąsiada zawiadom o tym Policję. Każda informacja będzie zweryfikowana.

Wodzisławska policja apeluje o czujność
W ostatnich dniach na terenie powiatu wodzisławskiego doszło do kilku włamań do domów jednorodzinnych. Do przestępstw dochodzi najczęściej pomiędzy godziną 16.00 a 19.00
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnich dniach na terenie powiatu wodzisławskiego doszło do kilku włamań do domów jednorodzinnych. Do przestępstw dochodzi najczęściej pomiędzy godziną 16.00 a 19.00.  Sprawcy dostają się do domów poprzez wyważenie drzwi tarasowych lub okna, często znajdującego się z tyłu budynku. Łupem złodziei najczęściej padają biżuteria i pieniądze. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z faktem włamania przekazujemy kilka ważnych wskazówek, które pozwolą lepiej zabezpieczyć mienie.

Pamiętaj

  • zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, zwłaszcza znajdujące się z tyłu budynku (nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy)
  • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
  • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,
  • wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są),
  • nie trzymaj dużej gotówki w domu,
  • nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, poszukaj też oryginalnej skrytki (innej niż słoik lub barek);

Warto także sporządzić dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Poinformuj Policję gdy:

  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
  • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.

Apelujemy do mieszkańców o obserwowanie i informowanie funkcjonariuszy, nawet anonimowo, o kręcących się, podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych, dzwoniąc na numer 47 855 52 00.