Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Nowości w strefie parkowania. Chcą ich „Niezależni”, krytykuje je Konieczny

25.11.2020 20:26 | 5 komentarzy | ma.w

Anna Szukalska wniosła propozycje zmian do funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Raciborzu. Poszerzają one opcje zakupu abonamentów.

Nowości w strefie parkowania. Chcą ich „Niezależni”, krytykuje je Konieczny
Anna Szukalska wnioskowała o zmiany w strefie płatnego parkowania w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szefowa klubu radnych „Niezależnych Michała Fity” zawnioskowała o trzy zmiany w aktualnych przepisach dotyczących strefy.

Oto one:

1. umożliwienie wykupu abonamentu miesięcznego właścicielom lokali, którzy nie są w nich zameldowani

2. umożliwienie innym użytkownikom lokalu niż właściciel czy najemca zakupu abonamentu miesięcznego - chodzi o to, by mógł go kupić np. pracownik

3. rozszerzenie możliwości zakupu abonamentu na 2 pojazdy na lokal.Stanowczo zaprotestował wiceprezydent Dominik Konieczny, który ocenił, że radni „Niezależni” zaskoczyli całą radę.

- To ingerencja w założenia działania strefy. Niepoważne postępowanie zgłaszających propozycje. Takie zmiany powinny być wprowadzane rzetelnie, a nie po łebkach. Te propozycje mogą rodzić skutki finansowe. Policzyli państwo jak to wpłynie na budżet? Strefa powinna funkcjonować przez rok zanim dokonamy jakichkolwiek w niej modyfikacji, działa niespełna 9 miesięcy - stwierdził.Konieczny przypomniał, że urząd chce tylko podnieść stawkę kary za uchylanie się od płacenia za parkowanie. Obecna stawka - 50 zł nie pokrywa kosztów windykacji. Dlatego magistrat chce podnieść stawkę kary do 95 zł.

Wiceprezydent krytykował wnioskodawczynię za wrzucanie radnym na sesję tak istotnych zmian w prawie lokalnym.

- Psujecie prawo, to niecywilizowany sposób procedowania - zagrzmiał wiceprezydent.Anna Szukalska prosiła żeby Konieczny nie wydawał ocen personalnych. Wtedy zastępca prezydenta zaznaczył, że nie ocenia ludzi, a sposób ich działania.Magdalena Kusy stwierdziła, że jest zaskoczona zachowaniem klubu „Niezależnych”. Wypomniała tym radnym, że gdy byli w koalicji z klubem NaM, PiS i Anna Ronin zawsze potrzebowali czasu do namysłu nad ich propozycjami, a teraz chcą dać drugiej stronie tylko 10-15 minut do namysłu. - To jest nieodpowiedzialne podejście - oceniła M. Kusy.


Anna Ronin pytała: dlaczego to jest tak robione? Czy teraz wszystko będzie się odbywało siłowo? Bo jesteście obrażeni niewiadomo o co? Apeluję, żeby się nie siłować. Z szacunku dla mieszkańców.Anna Szukalska stwierdziła, że zmiany w przepisach o strefie „nie są groźne, to tylko 3 wyrazy w całej uchwale”. Zgodziła się na wycofanie procedowania zmian i poprosiła wiceprezydenta Koniecznego o sprawdzenie z urzędnikami ile będą kosztować zmiany zaproponowane przez „Niezależnych Michała Fity”.