Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Podatek od nieruchomości wzrośnie w Raciborzu o 2%

25.11.2020 19:41 | 2 komentarze | ma.w

W ubiegłym tygodniu, w komisji radny Eugeniusz Wyglenda postulował, aby w ogóle nie podnosić tego podatku w mieście. Na środowej sesji zdecydowano się na podwyżkę, ale o 2% (zamiast postulowanych przez prezydenta Polowego 3,9%).

Podatek od nieruchomości wzrośnie w Raciborzu o 2%
Marian Czerner był autorem nowej stawki podwyższenia podatku od nieruchomości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podwyżki nie chcieli radni z „Razem dla Raciborza” i początkowo także „Niezależni Michała Fity”. W środę 25 listopada Marian Czerner poddał pod dyskusję swoją propozycję, by podwyżka podatku od nieruchomości o 2%, bo będzie to solidarne podzielenie się skutkami pandemii dla przedsiębiorców i mieszkańców.

Wcześniejsza propozycja prezydenta Dariusza Polowego podwyższenia tego podatku wynosiła 3,9% - o wskaźnik aktualnej inflacji.

Przy całkowitej rezygnacji z podwyższania podatku od nieruchomości budżet Raciborza straciłby 700 tys. zł wpływów.

Na sesji oponowała m.in. Anna Ronin nazywając dyskusję „swoistą bitwą o budżet”. Prosiła radnych o spojrzenie długofalowe. Podała za przykład Miasto Szczecin, które zdecydowało się na 6% podwyżki, by zwiększyć wpływy do budżetu i przygotować się na trudne czasy. Mówiła, że na zamrażanie stawek mogą pozwolić sobie tylko te samorządy, które na to stać.

Wytknęła radnym Lenka i Szukalskiej, że ostanio byli przeciwni wykluczeniu z gminnego systemu odbioru odpadów tzw. nieruchomości niezamieszkałych (firmy, sklepy) co doprowadzi wkrótce do konieczności podwyższenia opłaty śmieciowej nie o grosze, jak w przypadku podatku od nieruchomości, a o złotówki.

- Podwyżka o 3,9% to nie koniec świata - przekonywała Anna Ronin.

Stanisław Borowik uznał argumenty Anny Ronin za „ślepą uliczkę”. Mirosław Lenk kpiącym tonem komentował, że wzrusza go troska radnych dawnej opozycji o finanse miejskie i ich sprzeciw dla zamrożenia stawek podatkowych.

Ludmiła Nowacka opowiedziała się za propozycją Mariana Czernera, a radnych porównała do Janosików, którzy chcą dzielić pieniędzmi między bardziej i mniej potrzebujących.

Wiceprezydent Dominik Konieczny dowodził szczegółowymi wyliczeniami, że obciążenie podatkowe dla przeciętnego mieszkańca jest nikłe, a wpływy dla Miasta istotne - 700 albo 450 tys. zł mniej oznacza też mniej miejskich przedsięwzięć w przyszłości, bo zabranie nań pieniędzy.

Jarosław Łęski przekonywał, że samorządy w Polsce powinny tworzyć bufory finansowe wobec niepewnej sytuacji budżetowej w czasie pandemii. Podał możliwość ubiegania się przez przedsiębiorców w tarapatach o umorzenia podatku u prezydenta, odnosząc się do argumentów radnych Wyglendy i Czernera, którzy chcą pomóc lokalnemu biznesowi nie podnosząc stawek podatkowych.

- Uznanie wszystkich po równo jako potrzebujących pomocy nie jest zasadne, pomagajmy naprawdę poszkodowanym - argumentował.

Anna Ronin przypomniała radnym, że Miasto żyje z podatków i samorząd jest - jeśli chodzi o przyrost dochodów - skazane jest na siebie, bo władza centralna w tym zakresie nie pomaga, gdyż ulgi podatkowe obniżają wpływy z udziału samorządów w podatku od dochodów mieszkańców. - Jak zabraknie nam pieniędzy w budżecie miasta, to będzie trzeba brać kredyt, za który zapłacą mieszkańcy i przedsiębiorcy - podsumowała Anna Ronin.

Głosami 19 radnych stawki podatku od nieruchomości podniesiono zgodnie z propozycją Mariana Czernera o 2%.