Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

COVID-19 ustanowił w powiecie wodzisławskim smutny rekord

25.11.2020 12:37 | 4 komentarze | art

102 zmarłych na COVID-19 mieszkańców powiatu wodzisławskiego odnotował Sanepid do 23 listopada. Tylko między 16 a 23 listopada zmarło 27 mieszkańców powiatu, z czego 16 w szpitalu w Rydułtowach i Wodzisławiu. Najmłodsze ofiary miały 39 i 45 lat. Obie to kobiety. Pierwsza zmarła w wodzisławskim szpitalu, druga w jastrzębskim. Przy okazji okazało się, że w informacjach wojewódzkiego Sanepidu dotyczących zmarłych nie zabrakło nieścisłości. 

COVID-19 ustanowił w powiecie wodzisławskim smutny rekord
Z danych Sanepidu wynika, że między 16 a 23 listopada z powodu COVID-19 zmarło 27 mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Zdjęcie ilustracyjne.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 24 listopada powiatowe Sanepidy nie publikują już szczegółowych danych dotyczących liczby zakażeń, ozdrowień, osób hospitalizowanych i zmarłych na COVID-19. W poprzednim tygodniu odnotowano zaś rekordową liczbę zgonów w powiecie wodzisławskim. 

Na dzień 23 listopada liczba odnotowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wodzisławiu Śląskim przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 8437. W powiecie wodzisławskim były to 5223 zakażenia, w Jastrzębiu-Zdroju 3214 zakażeń. To 668 zakażeń więcej niż tydzień wcześniej. Do poniedziałku 23 listopada na terenie obsługiwanym przez PSSE w Wodzisławiu Śl. wyzdrowiało 4778 osób. Oznacza to, że potwierdzonych aktywnych przypadków koronawirusa w powiecie wodzisławskim i Jastrzębiu-Zdroju w dniu 23 listopada było 3659, z czego w samym Jastrzębiu-Zdroju było to 1174 aktywnych przypadków. Na terenie powiatu wodzisławskiego liczba aktywnych zakażeń wynosiła 23 listopada 2485. Tydzień temu aktywnych zakażeń na terenie powiatu wodzisławskiego było 2241. Hospitalizowanych było 21 mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Tydzień wcześniej było to 47 osób. Na kwarantannie i w izolacji 23 listopada przebywało 2619 mieszkańców powiatu wodzisławskiego (przed tygodniem było to 3710 osób).

Niestety znacznie przybyło zmarłych z powodu COVID-19 mieszkańców powiat wodzisławskiego. Do 23 listopada zmarły 102 osoby. Tydzień wcześniej zmarłych było 75 osób. W ciągu tygodnia zmarło więc 27 osób. To rekordowa liczba. Najwięcej zmarłych wodzisławski Sanepid odnotował 19 listopada - Sanepid podał wówczas, że zmarło 21 mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Co ciekawe nie wszyscy zmarli w tym samym dniu. - Informacje o tych zgonach dotarły do nas ostatniej doby ze szpitali, ale nie sądzę, by dotyczyły one zgonów tylko z ostatniej doby. Szpitale są zawalone pracą, przede wszystkim ratują ludzi, papierkowa robota w tej sytuacji schodzi na dalszy plan - mówiła nam 19 listopada Barbara Orzechowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śl.

Jej słowa potwierdza Krzysztof Kowalik, dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., w którym 19 listopada odnotowano aż 16 zgonów mieszkańców naszego powiatu, 2 z powiatu raciborskiego i 1 z powiatu pszczyńskiego. Przy czym wojewódzki Sanepid opublikował - błędną jak się okazało - informację, że 18 osób zmarło w szpitalu w Rydułtowach a 1 (ta z powiatu pszczyńskiego) w Wodzisławiu. Dyrektor Kowalik precyzuje, że informacje zawarte w komunikacie Sanepidu w Katowicach z 19 listopada były błędne. - Widocznie ktoś, kto wprowadzał dane do systemu wpisał tylko jedną lokalizację naszego szpitala - tłumaczy. Dyrektor dodaje, że liczba zgonów, która wówczas została podana, również nie jest do końca prawidłowa. - Lekarze przez kilka dni nie mieli czasu wypełniać dokumentów, dlatego zrobili to hurtowo jednego dnia. Stąd tak duża liczba zgonów, które tak naprawdę wydarzyły się na przełomie kilku dni, a nie jednej doby - mówi. - W tym czasie ważniejsze jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, dlatego papierologia schodzi na dalszy plan - podkreśla Krzysztof Kowalik.

Dodajmy, że 19 listopada Sanepidy odnotowały zgony mieszkańców powiatu wodzisławskiego w kilku szpitalach. Oprócz 16 wspomnianych zgonów w szpitalu w Rydułtowach i Wodzisławiu, mieszkańcy powiatu wodzisławskiego zmarli też w szpitalach w Knurowie (1 osoba), w Gnieźnie (1 osoba), w Raciborzu (2 osoby) i w Jastrzębiu (1 osoba).