Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Nowe autobusy na liniach Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej [ZDJĘCIA]

25.11.2020 11:54 | 0 komentarzy | AgaKa

Zupełnie nowe, duże autobusy obsługują kursy w ramach Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej w Żorach. To efekt nowej, pięcioletniej umowy na obsługę tych linii dużymi autobusami klasy maxi.

Nowe autobusy na liniach Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej [ZDJĘCIA]
Zupełnie nowe, duże autobusy obsługują kursy w ramach Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej w Żorach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowa została zawarta na podstawie ogłoszonego i rozstrzygniętego w tym roku przetargu. Choć w specyfikacji przetargowej wymagano, aby autobusy obsługujące linie BKM były wyprodukowane nie wcześniej niż w 2015 roku, to przewoźnik – firma A21 Sp. z o.o. – postawił na fabrycznie nowe autobusy produkcji tureckiej firmy Güleryüz Ecoline. Warto podkreślić, że autobusy tej firmy zostały wcześniej sprawdzone, ponieważ firma A21 przez ponad rok testowała jeden z pojazdów tej marki na różnych liniach MZK w Jastrzębiu-Zdroju. Efekty tych testów były bardzo zadowalające, dlatego też zdecydowano się na wykorzystanie w Żorach autobusów produkowanych w Turcji.

Obecnie na liniach BKM jeździ już 5 fabrycznie nowych autobusów marki  Güleryüz. W najbliższych dniach wyjadą na trasy BKM kolejne dwa takie autobusy. W trzydrzwiowych, niskopodłogowych autobusach Güleryüz Ecoline jest aż 100 miejsc dla pasażerów (w tym 27  miejsc siedzących), w tym też miejsca dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami na wózkach.

Autobusy wyposażone są w silniki firmy Mercedes-Benz o najwyższym obecnie europejskim standardzie spalin Euro 6d. Posiadają automatyczne skrzynie biegów, zapewniające płynną jazdę. Wyposażone są też m.in. w system ogrzewania i klimatyzację, a ponadto w urządzenia GPS, umożliwiające zapis i kontrolę przebiegu jazdy autobusu na trasie oraz współpracę z tablicami informacyjnymi na trasie autobusu, a także system kamer z zapisem obrazu.