Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Kultura

Uzdrowisko, kościoły, dwory... Najważniejsze zabytki Jastrzębia-Zdroju na dawnych pocztówkach

24.11.2020 12:59 | 0 komentarzy | AgaKa

"Zanim powstało miasto" to, zgodnie z tytułem, książka skoncentrowana na historii Jastrzębia-Zdroju - jeszcze przed nadaniem praw miejskich. Jej sercem są reprodukcje dawnych pocztówek i zdjęć, które - wraz z krótkim rysem historycznym - pozwalają poznać zarówno urok uzdrowiska, jak i krajobraz jastrzębskich sołectw.

Uzdrowisko, kościoły, dwory... Najważniejsze zabytki Jastrzębia-Zdroju na dawnych pocztówkach
Uzdrowisko, kościoły, dwory... - nowa książka Piotra Siemki pokazuje najważniejsze zabytki Jastrzębia-Zdroju na dawnych pocztówkach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Gdy patrzymy na stare zdjęcia i widokówki, ukazuje się świat, jakiego nie znamy, a jaki został zatrzymany w obiektywie aparatu fotograficznego. W ten sposób należy także popatrzeć na dzisiejsze miasto Jastrzębie-Zdrój, na jego teren w obecnych granicach, by wiedzieć, jak on wyglądał - zanim powstało miasto - zaznacza Piotr Siemko we wstępie do publikacji.

W książce znalazły się pocztówki i zdjęcia, pokazujące zarówno najbardziej znane zabytki miasta, jak i miejsca, które przeszły już do historii. I tak - obok rycin, przedstawiających Dom Zdrojowy, Łazienki czy fińskie mostki, znajdujące się w Parku Zdrojowym - można zobaczyć nieistniejące już młyny wodne czy budynek Letniska Oficerskiego, znajdujący się niegdyś w pobliżu parku.

- "Zanim powstało miasto. Ikonografia Jastrzębia-Zdroju" to prawdziwa podróż w przeszłość. Bardzo cieszę się, że ta książka mogła się ukazać przy pomocy miasta - dodaje prezydent Anna Hetman.

Książka została wydana dzięki stypendium miasta Jastrzębie-Zdrój dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami.