Sobota, 16 stycznia 2021

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Nowy system raportowania więcej zakrywa niż pokazuje - nie wiadomo ile jest nowych zakażeń, ozdrowień i zgonów

24.11.2020 11:49 | 6 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 22:33

TEKST AKTUALIZOWANY

24 listopada zmienił się system raportowania o sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Dotychczas dane zbiorcze dla województw publikowały wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne, natomiast stacje terenowe informowały o sytuacji w poszczególnych powiatach. Od teraz dane te nie są udostępniane...

Nowy system raportowania więcej zakrywa niż pokazuje - nie wiadomo ile jest nowych zakażeń, ozdrowień i zgonów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zgodnie z decyzją i wytycznymi resortu Wojewódzka Stacja Sanitarna – Epidemiologiczna w Katowicach oraz powiatowe stacje sanitarne nie będą już publikować informacji na temat liczby zakażeń oraz zgonów - informuje rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Dane dotyczące województwa śląskiego powinny być prezentowane w komunikatach oraz na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. MZ poinformowało na twitterze o 945 nowych zakażeń w województwie śląskim, brak jednak informacji o zgonach i ozdrowieniach w naszym województwie. Resort zdrowia nie podaje również danych dla powiatów.

W skali kraju odnotowano dziś (24 listopada ) 10 139 nowych zakażeń koronawirusem, 55 zgonów wywołanych COVID-19 oraz 485 zgonów osób, które oprócz COVID-19 cierpiały z powodu chorób współistniejących.

(Aktualizacja 24.11.2020 r., godz. 15.14)

Na zaprzestanie publikowania danych o sytuacji epidemiologicznej przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zwrócił uwagę Michał Rogalski, który od kilku miesięcy zbierał informacje z całego kraju i poddawał je dalszej analizie.

- Począwszy od dnia 24.11 wszystkie PSSE zaprzestają publikowania na swoich stronach jakichkolwiek danych dotyczących SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany. To jest jawne odcinanie obywateli od możliwości jakiejkolwiek weryfikacji tych danych! - napisał na Twitterze.

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało mu, że dane o zakażeniach do poziomu powiatu zostaną udostępnione jeszcze dziś na rządowej stronie. - Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria - napisało MZ.

(Aktualizacja 24.11.2020 r., godz. 22.32)

Po godz. 22.00 na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2 opublikowano dane o nowych zakażeniach oraz zgonach w skali kraju, a także w poszczególnych województwach i powiatach. W porównaniu z poprzednim systemem, brakuje informacji o ozdrowieniach. Co do zgonów - nie jest podawany wiek zmarłych osób, jest za to informacja o tym, czy zmarłe osoby chorowały tylko na COVID, czy też cierpiały również z powodu tzw. chorób współistniejących.