Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Budżet powiatu 2021 będzie ruchomy. Radni powiatu poznali "bazę wyjściową"

23.11.2020 22:12 | 1 komentarz | ma.w

Na prośbę radnego Artura Wierzbickiego w komisji budżetu omówiono "w grubym zarysie" założenia planu dochodów i wydatków Powiatu Raciborskiego na przyszły rok.

Budżet powiatu 2021 będzie ruchomy. Radni powiatu poznali "bazę wyjściową"
Artur Wierzbicki przewodniczy komisji budżetowej rady powiatu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W starostwie planują pozyskać 138 mln 480 tys. zł wpływów i wydatkować 142 mln 070 tys. zł. Deficyt sięgnie ok. 3,5 mln zł.

Zauważalny będzie spadek dochodów Powiatu. Niedoszacowanie wpływów z PIT wynosi na dziś 1,3 mln zł, a skutki pandemii będą jeszcze odczuwalne. Dodatkowo poprzez ulgi podatkowe i nową skalę podatkową samorząd pozyska 3 mln zł mniej dochodów niż dotąd.

Wzrosną koszty administracji, bo będzie trzeba podnieść płace pracownikom pedagogicznym i wyrównać tym wszystkim, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie.

Do pokrycia będzie strata szpitala rejonowego za 2019 rok w kwocie ponad miliona złotych.

Wydatki majątkowe budżetu zaplanowano na poziomie 10% całego planu wydatków, w kwocie 13,7 mln zł.

Najważniejsze przedsięwzięcia drogowe będą dotyczyć Kornic (2,8 mln zł) oraz Tworkowa i Górek Śląskich (2,8 mln zł). Starosta Grzegorz Swoboda zapowiedział, że z udziałem Miasta Racibórz (50% kosztów) wyremontowana zostanie tzw. księżycówka w Ocicach - pełna dziur droga wśród pól, skrót z drogi wojewódzkiej na Pietrowice Wielkie do centrum Raciborza.

Coraz więcej Powiat musi dokładać do subwencji oświatowej. Przed rokiem i dwoma było to 2,8 mln zł. Na 2021 zaplanowano już 3,7 mln zł. Skarbnik powiatu Roman Nowak mówił radnym komisji, że widać w wydatkach bieżących coraz wyraźniejsze niedoszacowanie subwencji w kolejnych latach.

Starosta Swoboda planuje szereg dodatkowych inwestycji w ciągu roku, ale będzie je wdrażał wraz z pozyskaniem środków zewnętrznych do budżetu.

- Budżet będzie ruchomy - podkreślił Grzegorz Swoboda.

W dyskusji wątpliwość zgłosił Tomasz Kusy, pytając o modernizację skrzyżowania w Raciborzu - Płoni (ul. Szkolna z Piaskową). Włodarz powiatu wyjaśnił, że prowadzone są rozmowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich. - Mam nadzieję na finalizację tych ustaleń, jestem przekonany, że to zadanie będzie realizowane, a koszty poniesie województwo. To newralgiczne miejsce i jego problemy trzeba rozwiązać - podsumował G. Swoboda.