Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Spichlerz w Sudole już nie niszczeje

23.11.2020 15:43 | 0 komentarzy | ż

Zabytkowy spichlerz zagrodowy w raciborskiej dzielnicy Sudół jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku. Obiekty te są cennym świadectwem przeszłości społeczności wiejskiej Ziemi Raciborskiej i Śląska oraz wiejskich tradycji budowlanych.

Spichlerz w Sudole już nie niszczeje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Przeciekający w wielu miejscach dach, wyraźne spękania w części murowanej, drewniane elementy zniszczone przez drewnojady, dach z azbestowych płyt - tak jeszcze latem tego roku wyglądał zabytkowy spichlerz chłopski w Raciborzu-Sudole. Staraniem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego oraz Miejskiej Konserwator Zabytków Marii Olejarnik, dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt udało się zabezpieczyć i częściowo wyremontować - informuje Urząd Miasta Racibórz.

Budynek wymagał pilnego remontu

90 tysięcy złotych dofinansowania i wkład własny gminy pozwoliły na przeprowadzenie pierwszego etapu prac remontowych zabytkowego spichlerza. Remont zakończył się w listopadzie. Zakres dotowanych prac to: częściowa wymiana więźby dachowej, wymiana pokrycia dachu z płyt azbestowych na dachówki z łupka naturalnego układane w karo, wzmocnienie ścian murowanych oraz pękniętego sklepienia ceglanego. W spichlerzu zachowano część oryginalnej więźby dachowej - np. belkę oczepu od strony południowej. Łupek został użyty jako pokrycie dachu, ponieważ był tam pierwotnie. Obecne płyty łupka zostały wykonane na wzór zachowanych we wnętrzu oryginalnych tafli z poł. XIX w.

Konserwacja i wymiana tynków, wymiana podłogi na parterze oraz drzwi jest planowana w kolejnych latach.

Raciborski spichlerz przy ul. Czynu Społecznego wyróżnia się spośród innych takich lamusów murowano-drewnianą konstrukcją oraz wielkością. Jego stan był na tyle zły, że wymagał pilnego remontu w celu jego zachowania. Prace trwały od sierpnia do listopada 2020 r.

Świadek historii

Spichlerz wzniesiono u progu XIX stulecia i od tego czasu nieprzerwanie do 2012 r. znajdował się w rękach rodziny Komor jako budynek gospodarczy służący do przechowywania płodów rolnych oraz sprzętów gospodarczych. Budynek został wykonany z drewna w konstrukcji zrębowej osadzonej na ceglanej podmurówce. Czterospadowy dach kryty był łupkiem. Obiekt jest podpiwniczony. Tynki zewnętrzne na drewnianej części są gliniane.

Od 2012 r. obiekt jest własnością Miasta Racibórz. Jego funkcja zanikła, natomiast pozostał cenny jako materialny nośnik historii oraz element kształtujący oryginalny i żywy charakter miejsca. Lamus jest cennym zabytkiem, ponieważ zachował nieprzekształconą formę i konstrukcję. Poza zmianą pokrycia dachu w 2 poł. XX w. nigdy nie był przebudowywany.

Dofinansowano ze środków Skarbu Państwa przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Ochrona Zabytków 2020" w kwocie 40. tys złotych i przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 50 tys zł.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż