środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wodzisławski dworzec wyróżniony w konkursie Dworzec Roku 2020

19.11.2020 18:21 | 5 komentarzy | AgaKa

Wodzisławski dworzec kolejowy zdobył drugie miejsce w kategorii Nagroda Publiczności w konkursie Dworzec Roku 2020. Organizatorem plebiscytu jest fundacja PKP i ProKolej. Do kogo powędrowała wygrana?

Wodzisławski dworzec wyróżniony w konkursie Dworzec Roku 2020
Wodzisławski dworzec kolejowy w konkursie Dworzec Roku 2020 wywalczył drugie miejsce w kategorii Nagroda Publiczności
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dworcem Roku 2020 został dworzec kolejowy w Goczałkowicach-Zdroju

Dworzec odrodził się jak feniks z popiołów. W 2002 roku obiekt strawił pożar. Lokalne władze postanowiły wykorzystać atrakcyjne położenie dworca i dziedzictwo historyczne kolei. W 2013 roku samorząd przejął budynek i stworzył w nim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego "Stary Dworzec". Otwarcie nowego obiektu odbyło się w kwietniu 2016 roku. Jury przyznało Goczałkowicom-Zdrój nagrodę główną ze względu na: wzorową rewitalizację dziedzictwa architektury kolejowej, umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych, twórczą i społecznie korzystną adaptację dla publicznych funkcji, które w nowym wymiarze integrują dworzec z życiem miasta, odwagę władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej. Jak w wypadku wielu gminnych obiektów, obsługa podróżnych w komfortowych warunkach jest jedną z wielu obecnych funkcji budynku. Znajdują się tam poczekalnia dla podróżnych, Punkt Informacji Turystycznej, przechowalnia bagażu, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, mini biblioteka, kącik dla maluchów oraz toalety. Ponadto, dla miłośników flory i fauny na peronach, od strony zalewu zainstalowano lunety obserwacyjne. Na pierwszym piętrze znajduje się studio jogi, strefa zdrowia oraz przestrzeń wykorzystywana do prezentowania tymczasowych wystaw. Ostatnie piętro daje miłośnikom kolei możliwość wynajęcia noclegu w klimatycznym apartamencie.

Nagroda Publiczności powędrowała do dworca w Przemyślu

Dworzec w Przemyślu zdobył największe uznanie publiczności i otrzymał aż 4881 głosów. To drugi, po Tarnowie, dworzec na trasie dawnej kolei galicyjskiej, który stał się dworcem roku.Budynek dworca w Przemyślu wzniesiono w latach 1859-1860 równocześnie z budową linii kolejowej z Krakowa do Lwowa. Dworzec przebudowano w stylu neobarokowym i rozbudowano w 1895 roku nadając mu bogatą formę architektoniczną. Dworzec w Przemyślu warto docenić choćby za kunszt prac konserwatorskich i remontowych wykonanych w latach 2010-12. Na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono tam wszystkie detale: złocenia, okna, nawet klamki. Dworzec w Przemyślu zasłynął także za sprawą dworcowej restauracji "Perła Przemyśla", którą okrzyknięto jedną z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku posiłki przygotowywał tam nawet jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Wielkiej Brytanii szefów kuchni.Przemyśl to ważna przesiadkowa stacja dla osób przybywających z Ukrainy do Polski i osób udających się w przeciwnym kierunku. Odrestaurowany dworzec to tylko jeden z wielu elementów, które składają się na jakość kolei w tym korytarzu. Za sprawą remontu linii kolejowej nr 91 (E30) i towarzyszących jej dworców, kolej jest dziś atrakcyjną alternatywą czy wręcz pierwszym wyborem w podróżach wschód-zachód. Do Przemyśla docierają najbardziej komfortowe i najciekawsze składy Kolei Ukraińskich, dzięki którym szybko i komfortowo można dotrzeć do Lwowa, Kijowa czy Odessy. Z dworca w Przemyślu w 2019 roku korzystało dziennie ok. 3900 osób.