Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Górki Śląskie: Radny zdobył mandat bez głosowania

19.11.2020 13:33 | 0 komentarzy | mad

Przy drugim podejściu wyłoniono radnego gminy Nędza. Nowym rajcą z okręgu numer 4*, obejmującym część sołectwa Górki Śląskie, został Zdzisław Walkiewicz.

Górki Śląskie: Radny zdobył mandat bez głosowania
Rada Gminy Nędza będzie więc już obradowała w 14-osobowym składzie. Do wybrania pozostaje jeszcze radny sołectwa Szymocic, po tym, jak zmarł dotychczasowy reprezentant tej części gminy, śp. Karol Kalemba. Wiadomo jednak, że w Szymocicach utworzony został jeden komitet wyborczy - KWW Bartosza Sali. B. Sala jest obecnie sołtysem Szymocic, przejął rządzenie we wiosce wraz z ostatnimi wyborami. Wcześniej funkcję sołtysa wypełniał zmarły radny, który nie chciał ubiegać się o reelekcję. Rezygnację z kandydowania uzasadniał pracą w radzie gminy, gdzie został przewodniczącym komisji rewizyjnej. Na zdjęciu Rada Gminy Nędza, która w dobie pandemii obraduje w sali Gminnego Centrum Kultury.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kandydat na radnego zdobył mandat, zanim jeszcze odbyły się wybory.

– W związku z tym, że liczba zarejestrowanych kandydatów jest równa liczbie wybieranych radnych, na podstawie art. 380 Kodeksu wyborczego, w okręgu wyborczym nr 4 głosowania w wyborach do Rady Gminy Nędza nie przeprowadza się, a za wybranego na radnego uznaje się następującego zarejestrowanego kandydata: z listy nr 1 KWW Górki Śląskie Walkiewicz Zdzisław Marian – napisano w obwieszczeniu Gminnej Komisji Wyborczej w Nędzy.

Przypomnijmy, temat związany z wyłonieniem nowego radnego w Górkach Śląskich ciągnął się od lutego. Powodem była rezygnacja Denisa Cyfki, dotychczasowego reprezentanta tej części wsi w radzie gminy z mandatu. – Po wyborach samorządowych znalazłem pracę w Austrii. Początkowo próbowałem pogodzić pracę w radzie z tą zawodową, ale niestety nie udało się, musiałem zrezygnować z mandatu – tłumaczył nam powód rezygnacji były już radny. Mówił Nowinom również, że podjął taki krok, bo chciał być uczciwy wobec swoich wyborców. – Można byłoby pobierać dietę radnego i nie udzielać się, ale to nie na tym polega – zauważał w rozmowie z nami. D. Cyfka akcentował także, że jego rezygnacja nie oznacza zaprzestania udzielania się w sprawy społeczne na rzecz sołectwa.

Pierwszy termin wyborów w Górkach Śląskich, w okręgu numer 4, zaplanowano na 17 maja. Do głosowania jednak nie doszło, bo nikt nie zgłosił chęci, aby zostać radnym. Wówczas komisarz wyborczy w Bielsku-Białej Natalia Włoch-Kliś informowała w obwieszczeniu, że wybory zostaną powtórzone. Wojewoda Jarosław Wieczorek zarządził je na 22 listopada. I ta próba zakończyła się sukcesem, bo utworzono jeden komitet - KWW Górki Śląskie, a jako kandydata podano Zdzisława Walkiewicza, który z automatu stał się radnym. Dodajmy, że przy wyborach samorządowych w 2018 roku, w okręgu nr 4 Z. Walkiewicz również startował na radnego, wówczas z list KWW Kukiz'15. Uzyskał wtedy 26 głosów. Na Denisa Cyfkę (KWW Ślonzoki razem) zagłosowało 88 mieszkańców. Kandydatem był również radny poprzedniej kadencji - Jan Francus (KWW Anny Iskały Razem dla wspólnego dobra), otrzymując 83 głosy.


* Ten okręg obejmuje ulice: Astrów, Basenową, Bogunicką, Brzozową, Leśną, Nad koleją i Za lasem. Przypomnimy, że Górki Śląskie są podzielone na dwa okręgi wyborcze. Okręg nr 3 obejmuje ulice: Jasną, Ofiar Oświęcimskich, Rudzką oraz Nową, a reprezentantem tego obszaru jest radny Henryk Postawka.

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Bartosz Sala

Bartosz Sala

Radny gminy Nędza, sołtys wsi Szymocice

Denis Cyfka

Denis Cyfka

Były radny gminy Nędza.

Zdzisław Walkiewicz

Zdzisław Walkiewicz

Radny gminy Nędzy