Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Epidemia koronawirusa:

Racibórz. Czy prezesi spółek potanieli?

23.11.2020 07:00 | 5 komentarzy | żet

Przeglądając oświadczenia majątkowe prezesów przedsiębiorstw, które należą do gminy Racibórz, zwróciliśmy uwagę na różnice w zarobkach byłych menedżerów (tych z czasów rządów Mirosława Lenka) oraz ich następców (powołanych w czasach prezydentury Dariusza Polowego). Ile wynoszą te różnice i z czego one wynikają?

Racibórz. Czy prezesi spółek potanieli?
Od góry: prezes PRD Krzysztof Wrazidło, były prezes PK Stanisław Mucha, były prezes ZWIK Krzysztof Kubek, prezes WR Michał Ziółkowski, prezes PK Bogdan Gawliczek, prezes ZZO Władysław Konopka, prezes Unii Racibórz Krzysztof Sałajczyk.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przygotowując niniejszy artykuł siłą rzeczy bazowaliśmy na oświadczeniach majątkowych prezesów raciborskich spółek komunalnych z zeszłego roku (oraz lat poprzednich, jeśli było to konieczne dla porównania zarobków. Oto, co zauważyliśmy.

Trochę obliczeń

Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu Krzysztof Kubek w dniach 1 stycznia – 24 czerwca 2019 r. (120 dni roboczych) zarobił 107 tys. zł. Jego następca Michał Ziółkowski w okresie od 24 czerwca do 31 grudnia 2019 r. (131 dni roboczych) zarobił 83 tys. zł. Aby porównać zarobki obu prezesów, sprowadziliśmy je do wspólnego mianownika, za który uznaliśm 1 dzień roboczy. W ten sposób otrzymaliśmy odpowiednio:

Analogiczne obliczenia wykonaliśmy w przypadku prezesów Przedsiębiorstwa Komunalnego Stanisława Muchy (oświadczenie majątkowe za 2018 r.) oraz Bogdana Gawliczka (oświadczenie majątkowe za 2019 r.):

Kto ustala, ile ma zarabiać prezes?

Spoglądając na wynik powyższych obliczeń gołym okiem widoczny jest podstawowy wniosek – prezesi Wodociągów oraz Przedsiębiorstwa Komunalnego z czasów rządów Mirosława Lenka zarabiali więcej niż ich następcy powołani w kadencji Dariusza Polowego. Należy jednak pamiętać, że prezydent miasta ma tylko pośredni wpływ na wysokość wynagrodzenia prezesów miejskich spółek. Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Racibórz Lucyna Siwek wyjaśnia, że prezydent, stanowiący jednoosobowo zgromadzenie wspólników spółek komunalnych, podejmuje uchwały w sprawie zasad kształtowania wynagrodzenia członków zarządu spółek komunalnych. Uchwały te zawierają ramy minimalne i maksymalne wynagrodzenia, tzw. „ustawowe widełki”*. – Określenie kwotowej wartości wynagrodzenia miesięcznego ustala Rada Nadzorcza w umowie o świadczenie usług zarządzania. Wynagrodzenie wypłaca spółka – dodaje L. Siwek.

Dla odmalowania pełnego obrazu sytuacji warto jeszcze dodać, że prezydent, jako wspomniane już zgromadzenie wspólników, powołuje członków rady nadzorczej spółek komunalnych.

Czy Polowy jest zadowolony z nowych prezesów?

W rozmowie z Nowinami Dariusz Polowy zwraca uwagę na fakt, że wynagrodzenie prezesów spółek komunalnych zazwyczaj składa się z dwóch części – stałej oraz zmiennej. Wysokość tej drugiej części jest z reguły uzależniona od osiągnięcia przez zarząd spółki celów postawionych przez radę nadzorczą. Nie bez znaczenia jest również kondycja finansowa spółki.

– Jeżeli jest tak, że przy takich wynagrodzeniach prezesi radzą sobie dobrze w spółkach, to na razie nie będziemy zmierzali do tego, żeby więcej zarabiali. Ale jak mówię – nie jest to moja decyzja. To rada nadzorcza jest bliżej tego co dzieje się w spółce i musi wyczuć, czy te zarobki są wystarczające czy nie – dodaje Dariusz Polowy.

Prezydent Dariusz Polowy jest zadowolony z obecnego sposobu zarządzania miejskimi spółkami. Kierując się swoją oceną bierze pod uwagę nie tylko wyniki finansowe miejskich przedsiębiorstw, ale również jakość świadczonych przez nie usług. Jako przykład – ciekawostkę poprawy jakości usług włodarz podaje sposób rozliczania napełniania basenów wodą. Obecnie działa to tak, że osoba posiadająca basen składa w Raciborskich Wodociągach oświadczenie, że zamierza napełnić basen określoną ilością wody z miejskich wodociągów. Na podstawie tego oświadczenia od rachunku za wodę i ścieki odliczana jest odpowiednia wartość opłaty ściekowej. Wszystko to jest łatwo weryfikowalne przez pracowników Wodociągów Raciborskich, którzy mają wgląd do stosownych danych. W minionym sezonie z tej opcji skorzystało w Raciborzu 1000 osób. – Przedtem było to realizowane w ten sposób, że trzeba było umówić pracowników wodociągów, potem dwóch ludzi jechało służbowym autem napełnić ten basen i pobierało za to opłatę w wysokości 30 zł. To nie była najszczęśliwsza kalkulacja – mówi D. Polowy.

Pozostali prezesi się nie zmienili

Na zakończenie dodajmy, że spośród wszystkich miejskich spółek, w kadencji Dariusza Polowego nowych prezesów wprowadzono do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (Raciborskich Wodociągów) oraz Przedsiębiorstwa Komunalnego. Na swoich stanowiskach pozostali prezesi: Krzysztof Wrazidło (Przedsiębiorstwo Robót Drogowych), Władysław Konopka (Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych) oraz Leszek Wenda (Raciborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego). W 2019 roku zarobili oni: Krzysztof Wrazidło – 158 999 zł,  Władysław Konopka – 152 475 zł, Leszek Wenda – 47 570 zł**.

Latem tego roku powołano również nową miejską spółkę – Unię Racibórz. Jej pierwszym prezesem został Krzysztof Sałajczyk. Ile dokładnie zarobił on na tym stanowisku, będzie wiadomo w przyszłym roku, gdy zostanie opublikowane jego oświadczenie majątkowe za 2020 r. K. Sałajczyk pytany przez dziennikarzy, ile miesięcznie zarabia jako prezes Unii Racibórz Sp. z o.o., odpowiedział, że jest to kwota około 5000 zł. Dodajmy, że w zeszłym tygodniu K. Sałajczyk zrezygnował ze stanowiska prezesa Unii Racibórz Sp. z o.o.


* Uchwały są podejmowane w oparciu o art. 4 ust. 2 Ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

** Sprowadzając wynagrodzenia aktualnych prezesów miejskich spółek do wspólnego mianownika, czyli wspomnianego już dnia roboczego, zarabiają oni odpowiednio: Michał Ziółkowski (RW): 634,63 zł/1 dzień roboczy, Bogdan Gawliczek (PK): 596,47/1 dzień roboczy, Władysław Konopka (ZZO): 607,47 zł/1 dzień roboczy, Krzysztof Wrazidło (PRD): 633,46 zł/1 dzień roboczy, Leszek Wenda (RTBS): 199,24 zł/1 dzień roboczy.

Ludzie:

Bogdan Gawliczek

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Krzysztof Sałajczyk

Krzysztof Sałajczyk

Były prezes spółki komunalnej - Unia Racibórz sp. z o.o.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.