Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Dodatkowej grupy dla przedszkolaków nie będzie

20.11.2020 07:00 | 1 komentarz | juk

Mimo próśb rodziców i interwencji radnego, w jednym z wodzisławskich przedszkoli nie zostanie otworzony dodatkowy oddział. Na przeszkodzie stanęły względu lokalowe placówki oraz sytuacja epidemiologiczna.

Dodatkowej grupy dla przedszkolaków nie będzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Wracamy do tematu uruchomienia dodatkowego oddziału przedszkolnego w Przedszkolu Publicznym nr 14 w wodzisławskiej dzielnicy Zawada. Przypomnijmy, że ze względów lokalowych miasto ograniczyło się do otwarcia w tym roku szkolnym czterech oddziałów. Rodzice dzieci, które nie dostały się do placówki po raz kolejny z pomocą jednego z wodzisławskich radnych, proszą o rozważenie utworzenia piątego oddziału.

Potrzeba rodziców

W wyniku rekrutacji okazało się, że do PP nr 14 nie zostało przyjętych 15 dzieci, których rodzice ubiegali się o miejsca w przedszkolu dla swoich pociech. Miasto wskazało im inne przedszkola, które wolnymi miejscami dysponowały. Taka propozycja nie była na rękę rodzicom maluchów. – Dla każdego rodzica dowożenie do odległego przedszkola stanowi duży problem – wskazuje wodzisławski radny Jakub Elsner. Przypomina, że Zawada jest dzielnicą najbardziej odległą od centrum Wodzisławia Śl. Jeżeli do przedszkola jest 5 km, to rodzice muszą pokonać tę drogę 4 razy w ciągu dnia, co daje w sumie 20 km dziennie i 100 km tygodniowo. – Rodzice przy tym nie tracą tylko czas, ale również środki finansowe. Nie wszyscy też dysponują samochodami, którymi mogliby wozić dziecko do odległego przedszkola – mówi radny Elsner. Podkreśla również, że rodzice, którzy chcieliby pracować, obecna sytuacja może utrudnić lub wręcz uniemożliwić podjęcie zatrudnienia, właśnie z powodu dowożenia dziecka do odległego od miejsca zamieszkania przedszkola.

Były rozmowy

Przypomnijmy, że wodzisławski magistrat tłumaczył niemożność otwarcia dodatkowego oddziału w PP nr 14 ze względów lokalowych. Placówka wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, gdzie w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 16 od września zostały otwarte dwa oddziały klas pierwszych. Stąd do rekrutacji przedszkolnej przeznaczone zostały nie pięć, a cztery oddziały. Radny Elsner wskazuje, że dużą potrzebę utworzenia dodatkowego oddziału uwidacznia fakt, że rodzice długo walczyli o jego powstanie. – Odbywali liczne rozmowy i spotkania z władzami miasta w tym szczególnie z zastępcą prezydenta Izabelą Kalinowską oraz dyrektor ZSP nr 1 Bożeną Plutą – mówi radny. Dodaje, że w sierpniu pojawiła się nadzieja na otwarcie grupy wieczorowej. W przeciągu kilku dni zainteresowanych było 20 osób. – Pomimo tego, że rodzicom bardziej odpowiadałaby grupa poranna, to ich potrzeba uzyskania miejsca w przedszkolu jest tak duża, że zdecydowali się zapisać swoje dzieci nawet w mniej odpowiadających im godzinach wieczornych – wskazuje Jakub Elsner.

Dodatkowej grupy nie będzie

Ostatecznie jednak z wieczornego oddziału zrezygnowano. Głównie z powodów epidemiologicznych. – Obecnie znamy już realia pandemiczne i jesteśmy do nich lepiej przygotowani. Znamy też zasady funkcjonowania szkół i przedszkoli dlatego można wypracować sposób utworzenia dodatkowej grupy w PP nr 14 – uważa Jakub Elsner. Kilka tygodni temu złożył na ręce wodzisławskich włodarzy interpelacje w sprawie otwarcia oddziału przedszkolnego jeszcze w 2020 r. Radny już otrzymał odpowiedź, której udzielił mu prezydent Mieczysław Kieca. Jak w niej czytamy, „uwzględniając obecne ograniczenia lokalowe oraz prace w ścisłym reżimie sanitarnym podtrzymuję decyzję dotyczącą braku zgody na utworzenie dodatkowej grupy przedszkolnej w PP nr 14”.

(juk)