Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wodzisławska oświata coraz kosztowniejsza. Rozwiązaniem wygaszanie i łączenie szkół

18.11.2020 07:00 | 28 komentarzy | juk

Z roku na rok rosną wydatki samorządów na oświatę. Również w Wodzisławiu Śl. Jedynym realnym sposobem zmniejszenia kosztów ma być redukcja liczby szkół w mieście.

Wodzisławska oświata coraz kosztowniejsza. Rozwiązaniem wygaszanie i łączenie szkół
Jan Zięba z firmy Vulcan referował temat analizy organizacji i finansów oświaty na terenie Wodzisławia Śl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Wodzisławski samorząd jest organem prowadzącym dla 8 publicznych przedszkoli, 5 szkół podstawowych, 1 zespołu szkół oraz 7 zespołów szkolno-przedszkolnych. W trakcie październikowej sesji wodzisławskiej rady dyskutowano nad poprawą efektywności oświaty w zakresie organizacyjnej i finansowej. Eksperci z firmy Vulcan przedstawili radnym m.in. najważniejsze wnioski, ustalenia oraz rekomendowane działania, informacje o finansach oświaty miasta na tle innych samorządów oraz możliwościach ograniczenia wydatków.

Luka między wydatkami a dochodami

W 2019 r. łączny budżet oświaty w Wodzisławiu Śl. wyniósł nieco ponad 56 mln zł. Około 33 mln zł pochodziło z subwencji oświatowej. Różnica między wydatkami a dochodami wyniosła z kolei 19 mln zł. Tę kwotę musiało pokryć miasto z własnych środków. Jak zauważył Jan Zięba, czyli przedstawiciel firmy Vulcan luka między wydatkami bieżącymi a dochodami oświaty w Wodzisławiu Śl. należy do najmniejszych w grupie gmin miejskich liczących więcej niż 5 tys. mieszkańców. – W 90% takich samorządów wskaźnik ten jest wyższy – mówił. Dodał, że do każdej złotówki otrzymanej na utrzymanie oświaty lub zarobionej dzięki niej, miasto musiało dopłacić w roku 2019 około 52 grosze, podczas gdy inne samorządy z grupy porównawczej dopłacały około 70 groszy. – Bardzo niepokojące jest to, że kwota luki wzrosła w latach 2017-2019 o ponad 5 mln zł, czyli niemal o 37% w stosunku do roku 2016 – zauważył jednak Jan Zięba.

Mało liczebne podstawówki

Jak uznał przedstawiciel firmy Vulcan, wodzisławskie szkoły podstawowe są wyjątkowo małe. W roku szkolnym 2018/19 średnio na jedną szkołę przypadało mniej niż 300 uczniów, podczas gdy w podobnych samorządach liczba ta wyniosła około 450. – W badanej grupie samorządów są miasta, w których średnio w szkole jest niemal 700 uczniów. Wodzisław Śl. należy do grupy 10% gmin miejskich z liczbą mieszkańców powyżej 5 tys. z najmniejszymi szkołami podstawowymi – zauważył Jan Zięba. Przypomniał, że oddziały gimnazjalne, które w poprzednich latach funkcjonowały na terenie miasta były zaś większe niż w większości miast. – Oznacza to niestety, że w Wodzisławiu Śl. likwidacja gimnazjów odbiła się mocniej na kosztach utrzymania oświaty niż w wielu innych miastach. Bezpośredni koszt ponoszony przez miasto corocznie wskutek reformy oświaty wynosi ponad 800 tys. zł – mówił.