środa, 4 sierpnia 2021

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Samorząd bez wicewójta. Czy ten stan zmieni się w jednej z gmin powiatu raciborskiego?

20.11.2020 07:00 | 1 komentarz | mad

Czy w gminach powiatu raciborskiego, w których wójtowie nie mają swoich zastępców, zmieni się ten stan rzeczy? W jednej z gmin wydaje się, że tak właśnie się stanie.

Samorząd bez wicewójta. Czy ten stan zmieni się w jednej z gmin powiatu raciborskiego?
Wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeśli przypatrzymy się gminom wiejskim i miejsko-wiejskim powiatu raciborskiego, to na siedem z nich w czterech miejscowościach poszczególni rządzący mają swoich zastępców. I tak w przypadku Krzyżanowic zastępcą wójta Grzegorza Utrackiego jest Wolfgang Kroczek, w Rudniku wójt Piotr Rybka wraz z objęciem władzy powołał na zastępcę Tomasza Kruppę. Z kolei w Krzanowicach burmistrz Andrzej Strzedulla ma Jarosława Gałkowskiego, a burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha dzieli się obowiązkami z Sylwią Brzezicką-Tesarczyk. Bez zastępców pozostają wójtowie: Anna Iskała (Nędza), Andrzej Wawrzynek (Pietrowice Wielkie) i Grzegorz Niestrój (Kornowac).

Choć posiadanie zastępcy, szczególnie w mniejszych miejscowościach jest różnie postrzegane przez mieszkańców, to z pewnością dodatkowa para rąk do pracy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie samorządu. Jeszcze bardziej to stanowisko wydaje się potrzebne teraz, kiedy w dobie pandemii koronawirusa mierzymy się z coraz większą liczbą zakażeń. W chwili niedyspozycyjności włodarza, rządy przejmuje zastępca, o ile sam nie miał kontaktu ze swoim szefem.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, w jednej z gmin powiatu raciborskiego, w której nie ma wicewójta, są czynione działania, aby go powołać. Mowa o Pietrowicach Wielkich, choć wójt Andrzej Wawrzynek jak na razie nie chce komentować sprawy oficjalnie.

A jak temat postrzegany jest w pozostałych dwóch gminach? Wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój odpowiada krótko: „Wszystkie upoważnienia ma sekretarz”.

Wójt Nędzy Anna Iskała przyznaje z kolei, że temat wicewójta pojawił się po ostatniej kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. – RIO dostrzegło, że nie mamy wicewójta. Ale nie mamy dlatego, że przemawia przez nas oszczędność w budżecie. To jednak spory wydatek na to stanowisko. Spotykam się jednak z coraz większą liczbą sygnałów, że stanowisko wicewójta powinno być – mówi Anna Iskała. Wójt zauważa, że w gminie nieoficjalnie stanowisko wicewójta wypełnia Edyta Szajt upoważniona do spraw finansowych, wypełniająca swoją rolę, w chwili kiedy wójt Iskała nie jest na miejscu w urzędzie. – Są jednak niektóre sprawy, które ja mogę wypełniać – przyznaje wójt i dodaje. – Choć nie można powiedzieć, że my wicewójta nie mamy. Nie mamy go w regulaminie imienne wymienionego, dlatego, że pani Szajt jest szefową od spraw oświaty – wyjaśnia. Kiedy dopytujemy czy wójt zastanawia się nad faktycznym powołaniem zastępcy, odpowiada: Coraz bardziej są naciski zewnętrzne na to stanowisko. Ja jak na razie nie potrzebuję takich zmian, ale jeżeli będzie potrzeba, to tak zrobimy.

Dawid Machecki

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Jarosław Gałkowski

Jarosław Gałkowski

Wiceburmistrz Krzanowic

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik

Wolfgang Kroczek

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice