Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Krowiarki edukują społeczeństwo

19.11.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Samorząd Pietrowic Wielkich, przy wsparciu środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wykonał w Krowiarkach, wokół tamtejszego stawu, ścieżkę edukacyjną. Co to za miejsce?

Krowiarki edukują społeczeństwo
Jedno z kilku proekologicznych haseł, które pojawiło się na ławkach w tzw. Zielonym Centrum Krowiarek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ścieżka edukacyjna została ukończona kilka tygodni temu. Wokół stawu, który znajduje się na tzw. Zielonym Centrum, pojawiło się 10 dwustronnych tablic edukacyjnych. Z kolei na ławkach umieszczono tabliczki z hasłami zachęcającymi do działań proekologicznych. Pomysłodawcą tego zamierzenia jest pochodzący z Krowiarek radny powiatowy Szymon Bolik. – Od jakiegoś czasu obserwujemy degradację naszej planety. Pomyślałem, że chociaż przez taki drobny element, który pozwoli edukować społeczeństwo, będziemy mogli wywrzeć wpływ, aby zmienili podejście do środowiska naturalnego, aby utrzymać tę różnorodność dla przyszłych pokoleń – mówi Nowinom Sz. Bolik. W ocenie radnego, każde dodatkowe działanie wpływa na atrakcyjność miejscowości. – Obok pałacu jest to niewielka atrakcja, ale na pewno urozmaici to pobyt ludzi, którzy chcą przybyć do Krowiarek – dodaje radny Bolik.

To jedna z tablic, którą zamontowano w Krowiarkach. Przedstawiono na niej metodę rozpalania pieca od góry.

Wójt Andrzej Wawrzynek przyznaje, że podoba mu się zadanie wykonane w Krowiarkach. – Ważną sprawą jest dbanie o środowisko, z tym mamy najwięcej problemów. Wiemy, jakie są zmiany klimatyczne i jeśli od podstaw nie edukuje się młodych ludzi, to później są niepowetowane straty – wskazuje włodarz.

Gmina na zadanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pozyskała 25 tys. złotych. Początkowo mówiło się również o umieszczeniu w ramach ścieżki edukacyjnej dodatkowych elementów, plany zweryfikowały jednak dostępne środki na ten cel.

(mad)

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego