Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Dziś w Rybniku rusza program wymiany kopciuchów

16.11.2020 10:07 | 0 komentarzy | acz

16 listopada rusza nabór wniosków do wdrażanego przez miasto programu „Stop Smog”. Wnioski będzie można składać do końca tego roku.

Dziś w Rybniku rusza program wymiany kopciuchów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program „Stop Smog” polega na wymianie bądź likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacji budynku lub podłączenie do sieci ciepłowniczej bądź gazowej w budynkach jednorodzinnych. Kierowany jest do najmniej zamożnych gospodarstw domowych - zostanie nim objętych do 100 budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wnioskodawcą może być właściciel bądź współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych (lub wyodrębnionych lokali w budynkach jednorodzinnych) na terenie Miasta Rybnika. Wnioskodawcy muszą zamieszkiwać w budynku objętym wnioskiem.

Co istotne, program „Stop Smog” nie polega na udzielaniu dotacji. Miasto realizuje prace, działając jako inwestor (realizuje przedsięwzięcia w konkretnych budynkach na podstawie umowy podpisanej z właścicielem). Miasto odpowiada za wybór wykonawcy robót budowlanych i instalacyjnych oraz nadzór nad inwestycją, sam uczestnik programu nie otrzymuje pieniędzy i nie wybiera sam wykonawcy. Maksymalna koszt przedsięwzięcia niskoemisyjnego, bez wkładu własnego beneficjenta nie może przekroczyć kwoty 53 tys. złotych.

Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny złożyć wniosek o realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego. Po weryfikacji wniosków stworzony zostanie ranking, gdzie na podstawie kryteriów określonych w regulaminie przyznawane będą punkty. Osoby z największą liczbą punktów zostaną uczestnikami programu (beneficjentami).