Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborscy Drengowie zamienili miecze na łopaty. Własnymi rękami budują gród

- Nie wiemy dokładnie, kiedy gród powstanie, ale wiemy na pewno, że powstanie - mówią nam raciborscy Drengowie. Wojowie chwilowo zamienili miecze i włócznie na łopaty, młotki i siekiery. W pocie czoła pracują nad budową grodu pod lasem Obora.

Raciborscy Drengowie zamienili miecze na łopaty. Własnymi rękami budują gród
Wojowie rozplantowują żwir, który posłuży do utwardzenia terenu grodziska.

Nieopodal Arboretum Bramy Morawskiej powstaje średniowieczny gród. Za budowę odpowiadają członkowie raciborskiego Stowarzyszenia Drengów znad Górnej Odry. Miłośnicy historii przez dwa i pół miesiąca pracowali nad okorowywaniem drewnianych bali. Część materiału posłużyła im do ogrodzenia terenu przyszłego grodu, reszta stanie się zaczątkiem palisady grodu.

Oprócz ogrodzenia terenu oraz przygotowywania materiału do wzniesienia palisady, Drengowie zabrali się również za budowę odwodnienia terenu grodziska, a także utwardzenia placu i ścieżek w sąsiedztwie budynku bramnego oraz chaty przysłupowej. - Bolączką grodu jest to, że po deszczu ludzie zakopują się w błocie prawie po kolana. Dlatego robimy ścieżki, utwardzamy to i ubijamy. Nasze kobiety gotują potrawy - cały czas coś się dzieje - mówi Rafał "Ivar" Lincner ze stowarzyszenia Drengów.

Wojowie przewidują, że utwardzenie ścieżek oraz placu przy bramie i chacie zajmie im tydzień. Później przyjdzie pora na największe wyzwanie - wzniesienie palisady. Będzie ona miała kształt podkowy, której odnogi będą rozchodzić się od istniejącej bramy aż do położonego nieopodal basenu OSiR.

Póki co Drengowie zdołali zebrać środki i zakupić jedną ciężarówkę drewnianych bali, które posłużą im do budowy palisady. Jednak do wykonania całego ostrokołu potrzeba będzie jeszcze czterech ciężarówek materiału, co będzie kosztować około 50 tys. zł. Dlatego Drengowie cały czas prowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup materiałów, biorąc na siebie prace budowlane. Zbiórka jest prowadzona w internecie (na stronie: www.pomagam.pl/drengowie).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].