Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie, czyli Narodowe Święto Niepodległości w Raciborzu [ZDJĘCIA]

11.11.2020 13:16 | 1 komentarz | żet

Msza święta z ograniczoną liczbą wiernych, płomienne kazanie, patriotyczne melodie i kwiaty pod pomnikiem pochodzącego ze Strzybnika arcybiskupa - generała Józefa Gawliny - tak w największym skrócie przedstawiają się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczne raciborskie obchody Narodowe Święta Niepodległości, skromniejsze niż zazwyczaj z powodu epidemii oraz obostrzeń sanitarnych, rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sprawował ją proboszcz parafii ks. Marian Obruśnik, natomiast kazanie wygłosił goszczący w Raciborzu ks. Damian Nyk.

Jest za co dziękować

Duchowny powiedział, że gromadząc się w kościołach 11 listopada powinniśmy nie tylko modlić się, ale też dziękować Bogu za wolnoś i za Ojczyznę, która po rozbiorach zniknęła z map Europy na 123 lata, ale pozostała w sercach naszych przodków i miłość do niej była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Potem było 21 lat radości i znowu - jeden okupant, później następny. Od 30 lat znowu możemy cieszyć się wolnością, ale czy nie zapomnieliśmy przekazywać miłości do Ojczyzny z serca do serca? - pytał ks. Nyk.

- Zapominamy o rzeczach, za które powinniśmy dziękować Bogu i przeszłym pokoleniom - powiedział duchowny. Dalej zastanawiał się, co powiedzieliby nasi ojcowie, dziadowie oraz pradziadowie, którzy przelewali krew za Ojczyznę, gdyby wstali dzisiaj i popatrzyli na nasz kraj. - Czy było warto? - kontynuował.

Czym jest honor bez uczynków?

Ks. Damian Nyk wywodził, że człowiek honoru nie może walczyć z Bogiem, a honor trzeba udowadniać. Honor - tak jak wiara - bez uczynków jest martwy. - Jeżeli ktoś odrzuca moralność i zasady, to o jakim honorze możemy mówić? - powiedział duchowny. Przypomniał zgromadzonym w kościele wiernym, że zasady i wartości są nam dane, aby nas chronić. Następnie stwierdził, że w ostatnich latach bardzo łatwo zapomniano o roli, jaką kościół pełnił przez lata zniewolenia. - Przez dziesięciolecia mury świątyń były oazami wolności, a dzisiaj młodym kojarzą się z próbą zabrania wolności - powiedział.

"Dożyliśmy strasznych czasów"

Ksiądz Nyk dodał, że dożyliśmy strasznych czasów, w których to, co powinno być powodem do wstydu, jest przedstawiane jako powód do dumy, a to co jest powodem do dumy, uchodzi za powód do wstydu. - Próbuje się wykrzywić obraz Jana Pawła II, a solidarność to nie jeden przeciw drugiemu, a jeden z drugim - powiedział ks. Nyk i zaapelował do wiernych, aby powrócili do testamentu św. Jana Pawła II oraz wartości naszych przodków. Wszyscy winniśmy stronić od spychania odpowiedzialności - na księży, na włodarzy miasta czy powiatu, bo "patriotyzm to obowiązek każdego z nas, który zaczyna się od małych rzeczy".

Zamiast załamywać ręce, lepiej się pomodlić

Kaznodzieja przypomniał wiernym, że Bóg w Ewangelii daje nam znaki. Podążając za nimi nie powinniśmy nikogo lżyć, jednocześnie powinniśmy stronić od sporów, złości i zawiści. Zamiast załamywać ręce, lepiej jest pomodlić się, również za tych, z którymi się nie zgadzamy.

Ks. Damian Nyk zwieńczył kazanie myślą, że Ojczyznę otrzymaliśmy w kredycie od przyszłych pokoleń.

Kwiaty pod pomnikiem abp. Józefa Gawliny

Po mszy świętej uroczystości przeniosły się pod pomnik arcybiskupa Józefa Gawliny. Tam kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu - m.in. prezydent Dariusz Polowy, wiceprezydent Dominik Konieczny, wicestarosta Marek Kurpis, a także radni Leon FiołkaTomasz CofałaArtur Wierzbicki, Anna Szukalska, Marian Czerner, były wiceprezydent Michał Fita, posłanka Gabriela Lenartowicz oraz przedstawiciel raciborskiego Bractwa Kurkowego.

Wojciech Żołneczko

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Marian Czerner

Marian Czerner

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Racibórz

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza