środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Radna Biskup pyta starostę czy personel szpitala traci "płynność" kadrową?

10.11.2020 22:44 | 10 komentarzy | ma.w

Nawet 22 dyżury w ciągu miesiąca, praca przez 24 godziny, liczne zakażenia i dramatyczne decyzje - tak przedstawiły swą pracę na Gamowskiej pielęgniarki, które poprosiły radną Elżbietę Biskup o interwencję u starosty.

Radna Biskup pyta starostę czy personel szpitala traci "płynność" kadrową?
Elżbieta Biskup radna z komisji zdrowia w Radzie Powiatu Raciborskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pielęgniarki z Gamowskiej nie kryją obaw o swoje bezpieczeństwo w pracy z chorymi na COVID-19. Podzieliły się wątpliwościami z radną Elżbietą Biskup z klubu PiS, członkinią komisji zdrowia w radzie powiatu. Ta złożyła w tej sprawie interpelację do starosty raciborskiego.

Biskup zaprezentowała w interpelacji obszerny katalog uwag pod adresem dyrekcji szpitala.

Zapytała m.in. o:

- "płynność" pracy pielęgniarek z uwagi na znaczną liczbę L4, która ma dotyczyć wszystkich oddziałów lecznicy

- zawieszenie premii covidowej z początkiem listopada (dyrekcja wskazuje, że dodatki do wypłat będą pochodzić teraz bezpośrednio z NFZ). Biskup pyta, bo pielęgniarki wiedzą o premiowaniu personelu w szpitalach w Gliwicach i Kędzierzynie- Koźlu, gdzie premie "dyrektorskie" utrzymano mimo nowych regulacji NFZ.

- o podstawowe artykuły higieniczne, typu: szampony, ręczniki jednorazowe, a także o kombinezony zabezpieczające przed zakażeniem w tzw.”strefie brudnej” oraz butelkowaną wodę pitną, które zdaniem radnej są zapewniane personelowi pielęgniarskiemu, a ten usilnie musi się o te artykuły dopraszać?

- o potrącanie od początku września z wypłat pielęgniarek po około 100 zł za każdy dzień urlopu

- o utrzymanie specjalnego dodatku pieniężnego dla pracowników pionu administracyjnego szpitala, choć ten nie ma kontaktu z chorującymi na koronawirusa

- o sposób ustalania grafików pracy pielęgniarek przez pielęgniarki oddziałowe, które "pozostawiają podwładne z dramatycznymi decyzjami co do obsady pielęgniarskiej na poszczególnej zmianie"

- o utrzymanie zabiegów na w tzw."strefie czystej" mimo wzmagającej fali zakażeń; czy zabiegi te dotyczą mieszkańców powiatu raciborskiego?

- o weryfikację tezy, że lekarze – anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologii interwencyjnie przechodzą w przeciągu swojej pracy ze strefy „brudnej” na „czystą” i odwrotnie

- o wypracowywanie przez personel pielęgniarski zamiast regulaminowych 13 dyżurów w miesiącu nawet 22 miesięcznie; czy personel "strefy brudnej" pracuje po 24 h/dobę? Radna przytacza tu, na podstawie danych od pielęgniarek stan części kadry z 9 listopada - 8 pielęgniarek na oddziale wewnętrznym I, jest na L4 z dodatnim wynikiem badań na covid-19; na oddziale wewnętrznym II choruje na covid-19 6 osób z personelu.

- o możliwość regularnego testowania personelu pielęgniarskiego szpitala, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród pracowników

Musimy mieć świadomość tego, że obecna praca personelu medycznego w tym pielęgniarek naszego Szpitala w Raciborzu jest ogromnie niebezpieczna dla ich zdrowia i życia i trzeba zrobić wszystko aby mógł on bezpiecznie funkcjonować w walce z pandemią - stwierdziła Elżbieta Biskup.

Zwyczajowo odpowiedzi na interpelacje radnych udzielane są im w ciągu 14 dni, ale ostatnie zapytanie E. Biskup o sprawy dotyczące szpitala czekało na odpowiedź ponad miesiąc.