Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Trwają prace w dwóch szpitalach tymczasowych na Śląsku

10.11.2020 07:34 | 0 komentarzy | acz

Pełną parą trwają prace przy budowie pierwszego w Śląskiem szpitala tymczasowego w Katowicach. W rozległej przestrzeni MCK rozstawiono już pierwsze boksy, w których znajdą się łóżka OIOM oraz tlenowe.

Trwają prace w dwóch szpitalach tymczasowych na Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wwczoraj w  południe rozpoczęło się instalowanie zbiorników na tlen. Pusty, ogromny zbiornik ważący 27 ton przywieziono przed południem z Dąbrowy Górniczej specjalnym samochodem do przewozu wielkich gabarytów. Do rozładunku użyto jednego z największych dźwigów w województwie, a w instalacji na tymczasowych fundamentach uczestniczyło blisko 18 osób. Zbiornik pomieści 50 ton tlenu, obok stanęły trzy mniejsze na ok. 3 tony każdy. Dodatkowo zabezpieczono zestaw rezerwowy z blisko 145 butlami.  Przez kilka godzin trwała akcja instalacji, w najbliższych dniach zbiorniki będą sprawdzane i schładzane po to, aby najprawdopodobniej pod koniec tygodnia mogły być wypełnione tlenem.

W MCK jest już częściowo zmagazynowany sprzęt dostarczony z Agencji Rezerw Materiałowych, czyli łóżka, respiratory oraz kardiomonitory, które znajdą się za kilka dni w hali głównej szpitala tymczasowego. Do tej pory poprzez specjalną stronę uruchomioną przez szpital MSWiA w Katowicach www.szpitaldlaslaska.pl do pracy zadeklarowało się blisko 390 osób. – Do uruchomienia pierwszego szpitala tymczasowego pozostało jeszcze dwa tygodnie. Wierzę, że tych zgłoszeń będzie z dnia na dzień coraz więcej. Musimy jak najlepiej zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.       

Jednocześnie rozpoczęły się pierwsze prace związane z instalacją tlenową w drugim szpitalu tymczasowym, który tworzony jest w jednej z hal magazynowych na terenie portu lotniczego w Pyrzowicach. Znajdzie się w nim ok. 145 łóżek, w tym 10 respiratorowych.  Jeśli chodzi o trzeci taki obiekt, ten zlokalizowany będzie w jednym z uzdrowisk w Ustroniu i będzie mógł przyjąć nawet 200 pacjentów ciężko chorujących na koronawirusa.

Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia zwiększona została baza izolatorium w województwie i obecnie to już 1050 miejsc, z czego zajętych jest 105.